Ceny jabłek przemysłowych miały wzrosnąć nieco wcześniej…

jabłka na soki

Na rynku jabłek przemysłowych widać niewielkie ożywienie i wzrosty cen skupu. Te jednak miały mieć miejsce tuż po wznowieniu produkcji. Do kraju nadal importowany jest koncentrat z Ukrainy.

Wznowienie produkcji soków i koncentratów jabłkowych po świątecznej przerwie, która kończy się tradycyjnie wraz ze Świętem Trzech Króli miało rozpocząć się od skupu po wyższych cenach. Jednak awizacje, a następnie dostawy ze strony pośredników były na tyle duże, że zakłady przetwórcze początkowo nie podniosły cen. Nie bez znaczenia były również liczne partie jabłek przemysłowych zbieranych w styczniu, o których dyskusyjnej jakości pisaliśmy w osobnej publikacji.

Obecnie notujemy wzrost cen skupu „mokrego przemysłu” o 2 – 3 grosze na kilogramie. Natomiast za „suchy przemysł” można otrzymać dziś maksymalnie 0,45 zł/kg. Czyli o 5 groszy mniej niż w przypadku zakontraktowania tych samych jabłek jesienią na styczeń. Tak czy inaczej wzrost, choć symboliczny, potwierdza dobry popyt na surowiec. Z kolei taniejący gaz daje w teorii „miejsce” na kolejne wzrosty.

Oferowane są również nieco wyższe stawki za surowiec wyższej jakości, czyli jabłka przemysłowe zerwane. W ogłoszeniach zakupu za rwane jabłka pojawia się stawka 0,50 zł/kg. Często zdarza się, że dotyczą one także mniej poszukiwanych na rynku odmian, jak na przykład Gloster czy odmiany niszowe.

Jeśli chodzi o samo przetwórstwo oraz sprzedaż soków NFC i koncentratów to w tej kwestii niewiele się zmieniło. Ceny sprzedaży są stabilne, zagęszczony sok jabłkowy jabłkowy nadal kosztuje około 1,45 euro/kg (6,80 zł/kg). Ponadto koncentrat jabłkowy z Ukrainy stale importowany jest przez zakłady przetwórcze do Polski, choć skala jest wyraźnie niższa niż jesienią.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here