Ceny przemysłu w 3 ostatnich miesiącach – wnioski

Jabłka przemysłowe na samochodzie dostawczym

Jesteśmy już po zbiorach. W tym roku nieco wcześniej zakończonych ze względu na znacznie mniejsze ilości jabłek.

Jeśli chodzi o produkcję koncentratu jabłkowego, około trzy czwarte produkcji przypada na 3 miesiące w roku. Wykres prezentuje poziom cen w tym właśnie okresie.

Śledząc ten wykres można zauważyć kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, maksymalne ceny są na tym samym poziomie. Cena dla sadownika, na skupie nie przekraczała tej jesieni 0,63 – 0,64 zł/kg. Oznacza to, że poziomem, którego żadna przetwórnia nie przekroczyła przez całą jesień, było 0,70 zł/kg loco zakład.

Widzimy wyraźnie także dwie sztucznie wywołane obniżki. Nie mieliśmy do czynienia z tak dużą podażą, aby skutkiem jej były tak znaczne spadki. Ponadto ceny koncentratu jabłkowego także drastycznie nie spadały. Co więcej, spadki te, także są na tych samych poziomach. Niestety tuż przed długim weekendem, na pojedynczych punktach skupu można było zobaczyć stawki poniżej 0,50 zł/kg.

W tym roku niezwykle często poruszaliśmy temat cen, skupu i produkcji koncentratu jabłkowego. To już za nami. Cena po świętach prawdopodobnie będzie na tym samym poziomie, może nieznacznie wzrośnie. W drugiej połowie listopada zakłady będą dążyły do poziomu cen „zimowych”. Teraz skupimy się na handlu jabłkiem deserowym. Ceny deserunieznacznie wzrosły, miejmy nadzieję, że to początek niezależności jednych cen od drugich.

Opracowanie własne: Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię