Gaz ziemny nadal tanieje, zatem obniżą się koszty przetwarzania jabłek…

jablka przemysłowe

Kolejne spadki cen gazu to bardzo dobra informacja dla tysięcy firm w Polsce, a w szczególności dla branży przetwórczej. Dzięki temu obniżają się koszty produkcji koncentratu jabłkowego. Zatem w teorii jest „miejsce” na wyższe ceny jabłek przemysłowych.

Na rynku notujemy kolejne spadki cen „błękitnego paliwa”. Gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na marzec, kwiecień i maj staniał o kolejne kilka procent do poziomu 46 – 47 euro za MWh. Eksperci w Polsce prognozują z kolei niższą konsumpcję gazu w kraju w tym i w przyszłym roku, co również będzie miało wpływ na ceny.

  • rosahumus agrosimex gleba
  • agrosimex sekator promocja mikołajki prezent

Z punktu widzenia przetwórstwa jabłek przemysłowych najbardziej istotną informacją jest przełożenie się tych danych na niższe koszty produkcji koncentratu jabłkowego. Jak widzimy na grafice niżej, kontrakty na okres marzec – wrzesień są poniżej poziomu 50 euro za MWh. O kilka euro droższe są ceny na 4 kwartał roku, czyli szczyt przetwórstwa w nadchodzącym sezonie. Otwarte pozostaje pytanie, czy przełoży się to korzystnie na ceny jabłek przemysłowych.

W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 roku, notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu ubiegłego roku, ceny gazu sięgały 350 euro za MWh. Wówczas przetwórcy (nie tylko) w Polsce mierzyli się z bardzo dużym wzrostem kosztów produkcji, które niestety w niższych cenach skupu przerzucono na sadowników jesienią. Dziś sytuacja ustabilizowała się i wiele wskazuje na to, że jesień 2023 roku nie przyniesie niespodzianek.

Darmowy numer TMJ - baner corner

 

ceny gazu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here