Jabłka przemysłowe tanieją, co z koncentratem jabłkowym?

Przedświątecznym i zapowiadanym obniżkom cen zakupu jabłek przemysłowych przeczy kilka kwestii natury ekonomicznej. Nie wpłynęła na nie ani bardzo duża podaż, ani spadki cen produktu. 

Największa spółka w branży przetwórczej zdecydowała o obniżkach cen jabłek przemysłowych. 21 grudnia 2020 roku cena zakupu na zakładach wchodzących w jej skład spadła z 0,55 zł/kg do 0,45 zł/kg (-19%). Na 11 stycznia zapowiedziano obniżkę z obecnych 0,45 zł/kg do 0,40 zł/kg (-12%). Mniejsze podmioty dostosowały się do tych stawek.

Watro przypomnieć sobie istotną kwestię. Mianowicie przedświąteczne spadki nie wynikały ze wzrostu podaży. Podaż owszem zwiększyła się, ale dopiero po szerokim nagłośnieniu nadchodzących spadków. 

Przyczyną spadków nie są i nie były spadki cen przetworzonego surowca. Zagęszczony sok jabłkowy na rynku europejskim w tym sezonie charakteryzuje się niezwykle stabilną ceną. Od kilku miesięcy waha się ona na poziomie 1,10 – 1,25 €/kg (5,00 – 5,68 zł/kg).

Obecnie stawki za koncentrat o średniej kwasowości wynoszą na rynku europejskim od 1,10 do 1,15 €/kg (5,00 – 5,23 zł/kg). Jak dowiadujemy się od przedstawicieli branży, również w handlu koncentratem jabłkowym można zaobserwować spowolnienie na przełomie roku. Jednak zdaniem analityków mniejsza podaż chińskiego produktu powinna pozytywnie wpłynąć na handel i ceny.

Spadkom cen skupu oprócz stabilnych cen w Europie przeczą również ceny koncentratu w Stanach Zjednoczonych. Te z kolei zarówno w przypadku produktu chińskiego, europejskiego czy tureckiego, powoli rosną. Poniżej wykres sporządzony na podstawie cotygodniowych danych z USDA o produkcji i handlu koncentratem jabłkowym.

ceny koncetratu jabłkowego styczeń 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności