Kto teraz wysortuje nasze jabłka?

ukraina zamyka granice

Obawy, o których mówiło się od kilku tygodni, stały się rzeczywistością. Od jutra granica z Ukrainą zostanie zamknięta. Dwa tygodnie temu, prezydent Ukrainy wezwał obywateli będących poza granicami kraju o powrót. Duża część wróciła, a w naszym kraju na gwałt poszukuje się chętnych do pracy.

W ciągu kilku dni na forach ogłoszeniowych zaczęły pojawiać się oferty pracy w grupach producenckich – przy sortowaniu owoców. Powodem jest to, że wielu pracujących tam Ukraińców zdecydowało się na powrót do kraju.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że władze kraju zamkną granice od 27 marca. Obywatele Ukrainy przebywający za granicą nie będą mogli czasowo powrócić do kraju.

Dodał, że rząd martwi się o Ukraińców, którzy pozostali za granicą.

„Do końca piątku, 27 marca granica państwowa zostanie zamknięta, a cały ruch pasażerski zostanie zawieszony. Dwa tygodnie temu wezwałem obywateli do pilnego powrotu na Ukrainę. Większość zrobiła to sama. Inni – ponad 80 000 – wrócili do domu samolotami, pociągami i autobusami. … Mamy do czynienia z trudnym wyborem między obywatelami a bezpieczeństwem 40 milionów obywateli w kraju … Ci, którzy nie będą mogli wrócić w ciągu najbliższych dwóch dni, będą obsługiwani przez nasze misje dyplomatyczne i obywateli Ukrainy za granicą. Pozostaną za granicą, ale nikt o nie zapomni ”- powiedział Zeleński.

Dodał, że stopniowo ewakuują tych, którzy pozostali za granicą, ale biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną w ich miejscach pobytu.

Aktualnie dyskusja toczy się na temat tego, jak długo potrwa epidemia. Jeśli rzeczywistość nie zmieniłaby się znacząco do zbiorów truskawek, z pewnością czeka nas bardzo trudna sytuacja. Wydaje się, że podobne obawy dotyczą większości państw zachodnich. Przedwczoraj głośno było o apelu prezydenta, który wzywał obywateli (pracowników restauracji, fryzjerów) do pracy w gospodarstwach.

1 KOMENTARZ

  1. Kupiłbym skrzynkę jabłek na zamówienie, właściciel mógłby pozbierać zamówienia z danej miejscowości i rozwieźć i zostawić koło posesji. Wpłata za jabłka na konto przy zamówieniu. Zdrowa załoga do rozwożenia i reszta bez kontaktu z klientem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here