Ministerstwo Rolnictwa potwierdza zwiększony import koncentratu jabłkowego z Ukrainy

jabłka przemysłowe

Ministerstwo Rolnictwa potwierdza znacznie większy udział ukraińskiego koncentratu jabłkowego w całkowitym imporcie produktu do Polski.

Polska należy do największych producentów i eksporterów soku jabłkowego na świecie (drugie miejsce po Chinach). W 2021 r. wyeksportowano z Polski około 506 tys. ton soku jabłkowego. Na co warto zwrócić uwagę, tylko od stycznia do września 2022r. sprzedano za granicę 408 tys. ton soku jabłkowego, czyli o 16% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

W ostatnich latach wielkość importu stanowiła około 8-10% ogólnego poziomu eksportu.
W około 75-80% sprowadzany do Polski sok jabłkowy pochodził z państw spoza UE, w tym głównie Ukrainy, Mołdawii, Chin oraz Turcji. Największy import soku jabłkowego zwykle przypada na okres od września do stycznia, a czasami nawet do marca. W bieżącym roku około 45% importu pochodziło z Ukrainy, dla porównania w 2021 r. było to 14%, zaś w 2020 r. – 11%.

Większy wolumen widzimy wyraźnie na wykresie opracowanym przez Ministerstwo Rolnictwa. Zielona linia prezentuje wolumen koncentratu sprowadzany z Ukrainy w 2022 roku. W poprzednich latach import rósł we wrześniu z powodu szczytu sezonu przetwórczego. W tym roku rośnie już od czerwca z powodu możliwości bezcłowego handlu z Ukrainą, o którym zadecydowała Bruksela.

import koncentratu do Polski

Zapytaliśmy również o kontrole importowanego koncentratu pod kątem pozostałości środków ochrony roślin. Ministerstwo wyjaśnia, że sprawdzanie produktu pod kątem pozostałości środków ochrony roślin prowadzi na granicy Inspekcja Sanitarna (nadzorowana przez Ministerstwo Zdrowia).

Na granicy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawdza dokumentację towaru, może też zostać przeprowadzona kontrola identyfikacyjna oraz bezpośrednia, w tym oględziny towaru. W ramach inspekcji bezpośredniej mogą być również pobrane próbki do badań laboratoryjnych. Podczas sprawdzania dokumentacji sprawdzany jest w szczególności wniosek o dokonanie granicznej kontroli sanitarnej, dokumenty handlowe i identyfikujące daną partię towaru oraz inne dokumenty, w tym np. wyniki badań laboratoryjnych.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here