Rosja zakazuje importu jabłek z Azerbejdżanu – ucierpią konsumenci

handel jablkami

Zapowiedzi ograniczenia importu jabłek ze strony Federacji Rosyjskiej stają się faktem. Rosja właśnie zakazała importu jabłek i pomidorów z Azerbejdżanu. Zdaniem publicystów portalu EastFruit chodzi o reeksport wspomnianych płodów rolnych pochodzenia irańskiego.

Jak informowaliśmy dwa dni temu (Rosyjska samowystarczalność – zapowiedzi dalszego ograniczenia importu) Rosja zapowiedziała szereg działań mających na celu ograniczenie importu jabłek. Rząd informował o ograniczeniu importu z krajów objętych preferencyjnymi stawkami celnymi, jak Serbia czy Mołdawia.

Oficjalne oświadczenie Rossielchoznadzoru mówi o wykryciu w transportach z Azerbejdżanu południowoamerykańskiej ćmy pomidorowej i ćmy wschodniej w pomidorach i jabłkach. W związku z powyższym od jutra, to jest 10 grudnia import jabłek i pomidorów z Azerbejdżanu do Rosji będzie zakazany.

Po mniejszych zbiorach w Mołdawii, to właśnie Iran jest obecnie największym dostawcą świeżych jabłek na rynek rosyjski. Dlatego dzisiejsza decyzja ma bardzo duże znaczenie.

Oficjalne dane pokazują, że Azerbejdżan reeksportował w tym roku od 20 do 30 tysięcy ton jabłek z Iranu. Ponadto analitycy zwracają po raz kolejny uwagę na to, że kolejny spadek dostaw jabłek odbije się na konsumentach wyższymi cenami. W pewnym stopniu jest to komentowane jako budowanie samowystarczalności kosztem klientów.

 

Źródło: https://east-fruit.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here