Wiele wskazuje, że w tym sezonie zwiększy się eksport jabłkowego soku NFC

jablka przemysłowe

Polacy i inne europejskie narody piją coraz więcej soków NFC. Czy w tym sezonie wyeksportuje się z Polski więcej jabłkowego soku NFC? Wiele wskazuje na to, że tak.

Soki tłoczone na zimno w ostatnich latach mają coraz większy udział w rynku, nie tylko w Polsce. Od dziesięciu lat notujemy stały wzrost eksportu jabłkowych soków NFC z Polski. Od 2017 roku jest on niemal liniowy, co doskonale widać na wykresie niżej. Skala wzrostów robi wrażenie. Przez 10 lat eksport wzrósł o 688% z 34 (w 2011) do 273 (w 2021) tysięcy ton.

Ogólna sytuacja rynkowa wskazuje na dalszy wzrost eksportu soków NFC z Polski. Duży odsetek jabłek przemysłowych w tym sezonie, słaby złoty względem euro i dolara oraz rosnące spożycie soków „nie z koncentratów” w Europie to główne z nich. To co jest złą informacją dla producentów – niskie ceny skupu surowca – również pozytywnie wpływa na eksport, ponieważ zwiększa konkurencyjność produktu z Polski.

W porównaniu z koncentratem jabłkowym, produkcja soków NFC jest szybsza i tańsza. W całym procesie produkcyjnym nie ma niezwykle energochłonnego procesu odparowania (6 – 8 krotnego zagęszczania produktu). Wraz z biegiem lat w całym krajowym przetwórstwie jabłek rośnie udział produkcji soków NFC kosztem produkcji koncentratu jabłkowego. W przypadku rosnących cen gazu, a co za tym idzie rosnących kosztów produkcji zagęszczonego soku jabłkowego należy założyć, że w tym sezonie trend ten będzie jeszcze bardziej widoczny.

Wróćmy do liczb. Jeśli założymy, że w tym roku eksport wyniesie 300 000 ton to będzie on (orientacyjnie) odpowiadał zapotrzebowaniu na około 500 000 ton surowca – jabłek przemysłowych. Na wykresie słupek reprezentujący bieżący rok odpowiada za eksport od stycznia do czerwca – 139 tysięcy ton.

 

eksport nfc

źródło danych: eurostat.ec.europa.eu. Opracowanie własne

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here