Cena skupu wiśni nie powinna interesować pracownika – ile płacić od zbioru?

zbiór wiśni

Stawki za zbiór owoców to często poruszany temat. W trwającym sezonie wiśniowym nie będzie inaczej. Sytuację podgrzewają ceny na skupach.

Ile płacić od zbioru wiśni?

Przed zbiorami najczęściej mówiło się o stawkach na poziomie 1,00 zł od każdego zerwanego kilograma. Taką kwotę część sadowników oferowała już przed rokiem. Obecnie spotkamy się z wyższymi ofertami. Dokładnie chodzi o poziom 1,10 i 1,20 zł od kilograma. Zdarza się, że oczekiwania potencjalnych pracowników są jeszcze wyższe…

Na korzyść rwaczy przemawiają przede wszystkim ceny skupu, które w ubiegłym tygodniu rosły praktycznie z dnia na dzień. To one są głównym argumentem za wyższymi oczekiwaniami. Ponadto, zawsze było tak, że niższe polowanie oznaczało wyższe stawki, żeby pracownik zarobił przyzwoitą dniówkę. Są jeszcze koszty życia i inflacja.

Cena skupu nie powinna interesować pracownika

Jednak większość sadowników ostrzega przed podnoszeniem stawek. Ewentualne ich obniżenie w przyszłym sezonie będzie bardzo trudne, a być może niemożliwe. Podkreślają, że cena skupu jest dla producenta, ponieważ pracownik nie poniósł żadnych kosztów i żadnego ryzyka od wiosny.

– Jak wiśnie na mrożenie będą za rok po 2,00 zł/kg to pracownicy zgodzą się na 70 groszy? Nie, w tę stronę to nie zadziała. Ci, którzy dziś się „wychylają” szkodzą i sobie i innym! – mówi jeden z naszych rozmówców i również  ostrzega, żeby nie „szarżować” ze stawkami od zbioru.

Ceny rzędu 5,00 zł/kg i więcej raczej nie będą nam stale towarzyszyły w przyszłości, więc przeciwnicy płacenia 1,20 zł od każdego kilograma raczej mają rację. Mają rację także ci, którzy twierdzą, że w sezonie niższych cen zbiory są najlepszym interesem dla… pracowników sezonowych.

W tle rozważań nad tym ile płacić, a ile nie płacić pracownikom jest zbiór mechaniczny. Ma on swoje wady, ale przybywa sadowników, którzy są zdania, że czasy rentownego zbioru ręcznego już dawno minęły…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here