Ceny czereśni na rynkach hurtowych jak na razie dalekie od satysfakcjonujących

summit eksport

Ceny skupu czereśni oraz ich ceny na rynkach hurtowych bywają dalekie od satysfakcjonujących. Aby sytuacja ustabilizowała się, musimy zaczekać na koniec czereśniowej „górki”… W zasadzie zakończył się już szczytowy okres podaży Summita, więc sytuacja powinna się poprawiać. 

Nasi rozmówcy pytani o minimalną cenę sprzedaży kilograma czereśni przy obecnych kosztach produkcji wymieniają różne kwoty, ponieważ zależy to od wielu zmiennych. Niemniej, mówiąc o minimalnych cenach, które zapewnią rentowność produkcji, usłyszymy o stawkach od 8,00 do 10,00 zł za kilogram. 

Wobec transakcji na poziomie 3,00 – 5,00 zł/kg możemy spotkać się z opiniami, że w przypadku takich kwot lepiej w ogóle nie podejmować się zbiorów. Pracownicy otrzymują od 2,00 do 2,50 zł za zerwanie kilograma. Wobec tego większość ceny sprzedaży trafia do ich kieszeni. Zatem w przedziale od 1,00 do 3,00 zł producent musi „zmieścić się” z kosztami produkcji, zyskiem i dodatkowymi kosztami sprzedaży, nie jest to możliwe. 

W grupach producenckich w zagłębiu grójeckim dominują ceny skupu na poziomie 6,00 zł za kilogram w przypadku ciemnych odmian czereśni 22 mm+. W innych rejonach kraju są podmioty, które oferują nawet 5,00 zł za kilogram. Niestety spotkamy się z jeszcze niższymi ofertami zakupu, co spotyka się ze zdecydowaną krytyką ze strony sadowników. 

Na rynkach hurtowych sadownicy starają się utrzymać ceny na poziomie  6,00 – 8,00 zł za kilogram. Jeśli mówimy o owocach wysokiej jakości, to można je sprzedać w powyższych widełkach bez problemu. W przypadku bardzo dużej podaży, transakcyjne za czereśnie niższej jakości spadają nawet do poziomu 3,00 – 4,00 zł za kilogram. Paleta oferowanych odmian jest coraz większa. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here