Tuż po zakończeniu zbiorów wiśni, wielu sadowników rozpocznie cięcie sadów wiśniowych. Często poruszaną przez plantatorów kwestią, która ze strony agrotechnicznej jest niezwykle istotna w uprawie, to termin przeprowadzanego cięcia wiśni. Kiedy ciąć wiśnie – wiosna czy (najczęściej) sierpień? Co jest lepsze dla naszych drzew?
W przypadku młodych sadów wiśniowych zaleca się cięcie wiosenne. Należy zaznaczyć, że chodzi tu o późną wiosnę. Cięcie w okresie wiosennym pozwala na łatwiejsze uformowanie oraz kierowanie siłą wzrostu młodych drzewek.
W przypadku nieco starszych sadów wiśniowych zalecane jest cięcie po zbiorach. W publikacjach naukowych najczęściej mówi się o czwartym roku od posadzenia. Cięcie latem jest dla drzew lepsze ze względu na mniejszą obecność wszelkiego rodzaju chorobotwórczych patogenów. Zarówno grzybów, jak i bakterii. Ponadto rany powstałe w wyniku cięcia czy to prześwietlającego, czy odmładzającego goją się znacznie szybciej.
Jeśli zatem chodzi o cięcie starszych sadów wiśniowych zdecydowanie zaleca się okres letni. Kolejna kwestia to sam okres, jaki wybierzemy. Warto zaczekać na kilka dni ciepłej i słonecznej pogody. To dodatkowo wpłynie na przyspieszone zasychanie ran po cięciu. W corocznym cięciu prześwietlającym usuwamy około 20% gałęzi. Mniejsza liczebność patogenów ma zawężone możliwości do wniknięcia przez szybciej gojące się rany. Warto zapamiętać, aby poczekać z cięciem do momentu wyschnięcia i naturalnego opadania ogonków.
Zalecenia to jedno, a praktyka to drugie. Bywa tak, że nawał pracy w gospodarstwie, szczególnie, gdy uprawiamy śliwy lub letnie odmiany jabłek uniemożliwia wykonanie tego zabiegu agrotechnicznego. Podobnie bywa też wiosną. W efekcie można często spotkać sady, w których nie przeprowadzono cięcia.
Charakterystyczne są dla nich długie gałęzie, przeniesienie owocowania na zewnętrzną część drzewa i zamieranie gałęzi w niedoświetlonych środkach koron. W takim przypadku konieczne jest cięcie odmładzające, które również należy wykonać podczas ciepłej, letniej aury. W tym przypadku postępujemy nieco bardziej stanowczo usuwając najczęściej około 50% gałęzi.
Kolejną kwestią dotycząca cięcia wiśni jest częstotliwość zabiegu. W latach 80-tych i 90-tych panowało przekonanie, że najlepiej ciąć wiśnie co dwa lata. Obecnie coraz więcej sadowników jest zdania, że wiśnie należy ciąć co roku. W efekcie otrzymujemy bardziej regularne plonowanie i odmładzanie drzew.