Cięcie wiśni – dlaczego warto ciąć wiśnie po zbiorach?

cięcie wiśni po zbiorach

Tuż po zakończeniu zbiorów wiśni, wielu sadowników rozpocznie cięcie sadów wiśniowych. Często poruszaną przez plantatorów kwestią, która ze strony agrotechnicznej jest niezwykle istotna w uprawie, to termin przeprowadzanego cięcia wiśni. Kiedy ciąć wiśnie – wiosna czy (najczęściej) sierpień? Co jest lepsze dla naszych drzew?

W przypadku młodych sadów wiśniowych zaleca się cięcie wiosenne. Należy zaznaczyć, że chodzi tu o późną wiosnę. Cięcie w okresie wiosennym pozwala na łatwiejsze uformowanie oraz kierowanie siłą wzrostu młodych drzewek.

W przypadku nieco starszych sadów wiśniowych zalecane jest cięcie po zbiorach. W publikacjach naukowych najczęściej mówi się o czwartym roku od posadzenia. Cięcie latem jest dla drzew lepsze ze względu na mniejszą obecność wszelkiego rodzaju chorobotwórczych patogenów. Zarówno grzybów, jak i bakterii. Ponadto rany powstałe w wyniku cięcia czy to prześwietlającego, czy odmładzającego goją się znacznie szybciej.

Jeśli zatem chodzi o cięcie starszych sadów wiśniowych zdecydowanie zaleca się okres letni. Kolejna kwestia to sam okres, jaki wybierzemy. Warto zaczekać na kilka dni ciepłej i słonecznej pogody. To dodatkowo wpłynie na przyspieszone zasychanie ran po cięciu. W corocznym cięciu prześwietlającym usuwamy około 20% gałęzi. Mniejsza liczebność patogenów ma zawężone możliwości do wniknięcia przez szybciej gojące się rany. Warto zapamiętać, aby poczekać z cięciem do momentu wyschnięcia i naturalnego opadania ogonków. 

Zalecenia to jedno, a praktyka to drugie. Bywa tak, że nawał pracy w gospodarstwie, szczególnie, gdy uprawiamy śliwy lub letnie odmiany jabłek uniemożliwia wykonanie tego zabiegu agrotechnicznego. Podobnie bywa też wiosną. W efekcie można często spotkać sady, w których nie przeprowadzono cięcia.

Charakterystyczne są dla nich długie gałęzie, przeniesienie owocowania na zewnętrzną część drzewa i zamieranie gałęzi w niedoświetlonych środkach koron. W takim przypadku konieczne jest cięcie odmładzające, które również należy wykonać podczas ciepłej, letniej aury. W tym przypadku postępujemy nieco bardziej stanowczo usuwając najczęściej około 50% gałęzi.

Kolejną kwestią dotycząca cięcia wiśni jest częstotliwość zabiegu. W latach 80-tych i 90-tych panowało przekonanie, że najlepiej ciąć wiśnie co dwa lata. Obecnie coraz więcej sadowników jest zdania, że wiśnie należy ciąć co roku. W efekcie otrzymujemy bardziej regularne plonowanie i odmładzanie drzew.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here