Eksport jabłek na Białoruś w czerwcu o 33% większy niż rok temu

polskie jabłka ceny

Eksport polskich jabłek na Białoruś ma się dobrze. Czerwiec to kolejny miesiąc, w którym odnotowujemy wzrost rok do roku. Znacznie gorzej prezentują się dane dotyczące Egiptu.

Czerwiec to kolejny miesiąc w którym eksport polskich jabłek na Białoruś był większy niż w ubiegłym roku. W czerwcu wysłaliśmy na wschód 10 000 ton jabłek, a więc o 33% więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. Wykres opracowaliśmy na podstawie danych przesłanych nam przez PIORiN.

Po niemal 4 miesiącach embarga, od 27 kwietnia wybrane owoce i warzywa znowu mogą być eksportowane na rynek białoruski. W maju bieżącego roku wyeksportowaliśmy na Białoruś 14 448 ton świeżych jabłek. Najciekawszą informacją jest fakt, że maj pozostaje najlepszym miesiącem pod tym względem w całym sezonie 2021/22. 

Niestety złożona sytuacja na rynku zbóż i problemy z płatnościami za jabłka sprawiły, że bardzo wyraźnie spadł eksport do Egiptu. W czerwcu 2022 roku wysłaliśmy tam 2383 ton jabłek, a więc aż o 65% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Po utracie rynku rosyjskiego, rynek egipski stał się na przestrzeni ostatnich lat kluczowym rynkiem eksportowym dla polskich jabłek.eksport jablek na biaorus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here