Francja oficjalnie żegna się z pakowaniem owoców w plastik

gruszki w punetkach

Od 1 stycznia 2022 roku z małymi wyjątkami nie będzie można we Francji sprzedawać owoców i warzyw zapakowanych w plastik. Czy tego typu przepisy wejdą w życie w innych krajach?

Francuscy ministrowie podpisali dekret, który wprowadza w życie nowe przepisy. Od początku przyszłego roku nie będzie można sprzedawać nieprzetworzonych owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach. Są wyjątki, na przykład najdelikatniejsze owoce jagodowe. Tych owoców dotyczy data początku 2026 roku.

W ślad za Francją idzie Hiszpania. Posłowie jednej z partii złożyli w parlamencie projekt podobnej ustawy. Pod koniec września 25 posłów Koalicji Obywatelskiej złożyło w krajowym Ministerstwie Klimatu interpelacje w sprawie wprowadzenia podobnego zakazu. Należy przypuszczać, że tego typu inicjatywy będą w Europie coraz popularniejsze. Można się spodziewać, że przepisy podobne do francuskich będą wprowadzane w przyszłości w kolejnych krajach Wspólnoty.

Francuski zakaz będzie dotyczył ponad 30 gatunków warzyw i owoców, w tym jabłek. Cel to przede wszystkim ograniczenie plastikowych odpadów. Według pomysłodawców dzięki nowym przepisom Francja uniknie miliarda małych, jednorazowych opakowań.

źródło: agriculture.gouv.fr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here