Grad zniszczył hiszpańskie cytrusy

Grad zniszczył hiszpańskie cytrusy

Od 10 000 do 15 000 tysięcy hektarów upraw cytrusów w hrabstwach Ribera Alta, a także winogron w Utiel-Requena, zostało dotknięte burzami gradowymi we wtorek i środę. Straty są szacowane na 2,2 miliona Euro.

Uprawa owoców cytrusowych zajmuje największą część upraw z tych dotkniętych kataklizmem, bo 1,5 miliona Euro, są to głównie pomarańcze z Walencji, które wciąż czekają na zbiory. Następuje po nich są winogrona, z stratami wynoszącymi prawie 800 000 euro, w ich przypadku grad spowoduje zatrzymanie soku, co doprowadzi do opadania owoców. W mniejszym stopniu obserwuje się uszkodzenia owoców brzoskwini, moreli i śliwy, a według La Unió są też działki warzyw i awokado dotknięte gradem.

Burze w środę pokazały swoje niszczycielskie oblicze. Dotknęły w różnym stopniu to od 10 000 do 15 000 w hektarów upraw. La Unió uważa, że straty mogą sięzwiąkszać wraz z upływem dni. Najbardziej dotknięte są najwcześniejsze odmiany winogron, takie jak Garnacha lub Chardonnay, które były bardziej dojrzałe.

Jeśli chodzi o migdały, nie zaobserwowano, że spadły one na ziemię, chociaż plantatorzy będą musieli poczekać, co przyniosą kolejne dni.

La Unió zażąda usprawnienia skali ocen strat przez Agroseguro oraz szybkich wypłat odszkodowań za rzeczywiste szkody na danej działce.

Karol Pajewski
Źródło: www.abc.es

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności