Najwyższy import koncentratu jabłkowego z Ukrainy od czterech lat

koncentrat jabłkowy z Ukrainy

Pierwszy kwartał 2022 roku odznaczył się najwyższym importem koncentratu jabłkowego z Ukrainy w ciągu ostatnich czterech lat. 

Import z Ukrainy w omawianym okresie wzrósł o 265% w stosunku rocznym. Przez pierwszy kwartał tego roku do firmy w Polsce kupiły 7724 tony koncentratu jabłkowego z Ukrainy. Jeśli spojrzymy na ceny surowca, to przez styczeń, luty i marzec powoli, lecz sukcesywnie rosły. 

Wiosną sadownicy wielokrotnie informowali o dużej liczbie cystern z Ukrainy, które przyjeżdżają do Polski z koncentratem. Import był kontynuowany także w kwietniu i maju. Jednak pełne dane dostępne są na razie wyłącznie w przypadku pierwszych trzech miesięcy roku.

Obecnie firmy argumentują obniżki cen surowca niskim popytem na koncentrat jabłkowy, ale dane Eurostatu pokazują inny obraz. Popyt na koncentrat (a więc także na jabłka do przetwórstwa) cały czas był i jest na wysokim poziomie.

Importowanie danego dobra oznacza w teorii jego niedobór na rynku. Zatem w pierwszych trzech miesiącach roku mieliśmy do czynienia ze znaczącym niedoborem koncentratu jabłkowego. Sytuacja znacząco nie zmieniła się. 

 

import koncentratu
Import koncentratu jabłkowego z Ukrainy w tonach. Źródło: Eurostat. Opracowanie własne.

źródło: Eurostat

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here