Polskie sady bez swojego Księcia?

Prince

W Polsce zabraknie jabłek odmiany Red Jonaprince? Pytanie pozostaje tylko jedno – kiedy!  To jak, robimy zakłady jaką w tym roku maksymalną cenę uzyska Red Jonaprince – przebije cenę Gali? Kiedy go zabraknie? Już w grudniu?

Odmiana, która wydawałoby się będzie corocznie w nieprzebrana w ilościach  pokazuje swoje gorsze oblicze w czasie tegorocznych zbiorów. Uuuu będzie miej… i to zdecydowanie. Rekordowe zeszłoroczne plonowanie, wiosenne przymrozki sprawiły, iż jabłek z grupy Jonagoldów  będzie w naszych sadach nawet o 70% mniej. I wszystko wskazuje na to sporty Jonagolda,  które po Idaredzie były najliczniejszą tonażowo grupą odmianową będą w tym roku towarem deficytowym. I to zarówno w jabłkach deserowych jak i tych przeznaczonych na przemysł.

W większości rejonów w kraju otwiera się właśnie okno zbioru dla odmiany Red Jonaprince. Pierwsze szacunki zbiorów zatrważają sadowników. Nawet jeśli  w trakcie sezonu liczyli na jakikolwiek plon z kwater  tej odmiany,  realny  jakościowy plon jest ciężki do uzyskania. Owoce  szczególnie z drzew, powiedzmy delikatnie, niezbyt klarownych genetycznie (mutacje rynkowe ?)  są poparzone słońcem i nie będą nadawały się do długotrwałego przechowywania. Dodatkowo owocu jest zdecydowanie mniej na drzewie, wiec jest on za duży. Problemy z korkiem itd.. Już teraz widać owoce powyżej 10-12 . Oczywistym jest fakt iż nie nadaje się do przechowywania  i amatora na takie “jabłkowe bomby” ciężko będzie znaleźć nawet wśród klientów detalicznych.

Trzeba pamiętać, że odmiana ta była podstawą w obrocie handlowym „tanim” jabłkiem na dalekie rynki – gustujące w ciemnoczerwonych owocach. Dobrze sprawdzała się także na półkach krajowych supermarketów. Konsumenci przyzwyczaili się do nazwy i wyglądu tych owoców. Czy jesteśmy w stanie czymś go zastąpić? Myślę że nie. Dlatego ceny owoców ładnego Prince poszybują w górę.

Wczorajsza lustracja w sadach, w okolicy Sochaczewa, pokazała mi po raz kolejny wyraźną różnicę pomiędzy klonami. Jedna z obserwacji to ta, iż plon sportu Wiltons Star w spokojnych sadach (coroczny zbiór w granicach 60 ton) jest w tym sezonie na zadowalającym poziomie. Owoce są atrakcyjne w wyglądzie i w miarę wyrównane. Szczególnie te w środku korony. Jak jest w waszych sadach? Pochwalcie się ilościami.

Kamila Jankowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię