Pomimo wojny Ukraina stale inwestuje w ogrodnictwo

drzewka wisni

W ramach rządowego programu wsparcia dla branży ogrodniczej ukraiński rząd przeznaczy 63,5 miliona hrywien (8,2 miliona złotych) na zakładanie nowych sadów i plantacji owoców jagodowych.

Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy poinformowało o zatwierdzeniu 18 dotacji na rozwój sadów i plantacji jagodowych w kraju. Do programu zgłosiły się przedsiębiorstwa z wielu rejonów zachodniej Ukrainy. 

Dotacje będą przekazane do gospodarstw, które zainwestują w nowe sady jabłoniowe, gruszowe oraz plantacje owoców jagodowych. W zależności od gospodarstwa dotacje wyniosą od 300 000 do 10 milionów hrywien. Mówimy zatem o kwotach na poziomie od 38 000 zł do 1,3 miliona zł.

Warunkiem uzyskania tego typu dotacji na Ukrainie jest stworzenie miejsc pracy zgodnie z wymaganiami. Producent musi wyłożyć 30% wartości inwestycji, a pozostałe 70% dopłaca państwo. W ramach opisywanego programu założone zostanie 225 hektarów nowych sadów i plantacji.

Dofinansowanie nowych nasadzeń jest obecnie w naszym kraju coraz częściej krytykowane. Sadownicy z perspektywy czasu negują konieczność powiększania obszaru upraw w celu otrzymania różnego rodzaju dotacji unijnych. Na Ukrainie sytuacja wygląda teraz jednak zupełnie inaczej…

Opisane programy finansowania inwestycji w ogrodnictwie są prowadzone ponadto między innymi w Serbii. Mówimy zatem o krajach spoza UE, z których owoce i warzywa coraz bardziej konkurują z polskimi na naszym rynku. 

źródło: minagro.gov.ua

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here