PROFIFRUIT – Zbiory jabłek 2020 – Konferencja online!

zbiory jabłek

Już w najbliższy wtorek, 15 września o godzinie 19.00, rozpocznie się międzynarodowa konferencja online PROFI FRUIT – Zbiory 2020. Wspólnie z ekspertami z Polski oraz z zagranicy podsumujemy przebieg sezonu w największych rejonach produkcji jabłek, a także porozmawiamy o prognozach na nadchodzący. Spojrzymy  na rok 2020 z różnych perspektyw, także w kontekście wpływu pandemii COVID 19 na całą branżę sadowniczą.

Wśród gości z zagranicy udział w konferencji potwierdzili: Andriy Yarmak (FAO), Alessandro Dalpiaz (Assomela, Włochy), Manfred Büchel (KOB Bavendorf, Niemcy), Gerard Poldevaart (European Fruit Magazine, Holandia), Karen Lewis (Washington State University, USA), Ben Vorstermans (BASF Belgia).

Sytuację w Polsce skomentują  sadownicy: Cezary Rokicki, Piotr Korczak, Wojciech Kot i Karol Pajewski, a także: Mirosław Maliszewski (Związek Sadowników RP), Barbara Groele (KUPS), Arkadiusz Gaik (Unia Owocowa), Dominik Woźniak (WAPA/TRSK), Robert Binkiewicz (Agrosimex), Tomasz Lewandowski (BASF), Arkadiusz Sławiński (UPL), Marcin Piesiewicz (Agrofresh), Paweł Prokop (Sumitomo), Adam Paradowski (Plantpress).

Mimo, iż po pamiętnym 2018 roku już dwukrotnie prognozowano kolejny sezon z rekordową produkcją jabłek, natura za każdym razem skutecznie ograniczała plonowanie. Tak było też w tym roku. Wiosna przywitała nas przymrozkami, a lato obfitymi opadami deszczu, a w efekcie wzrostem presji ze strony chorób. Przebieg warunków atmosferycznych w tym sezonie wegetacyjnym był niekorzystny nie tylko w naszym kraju. Informacje o wystąpieniu przymrozków płynęły także z Włoch, Niemiec, Holandii, Belgii, Ukrainy i Rosji. Znaczne spadki temperatury wystąpiły również w Chinach. W kolejnych miesiącach pojawiały się natomiast informacje o obfitym opadzie zawiązków, oparzeniach słonecznych i innych przeciwnościach.

Sadownicy z niecierpliwością czekali na kongres Prognosfruit, gdzie podawane są szacunkowe dane dotyczące plonowania. Zgodnie z nimi przewiduje się, że zbiory jabłek w Polsce wyniosą 3,4 mln ton, co dla niektórych jest sporym zaskoczeniem. Część sadowników jest zdania, że jest to zawyżona liczba, a jeszcze inni podkreślają, że odsetek jabłek wysokiej jakości może okazać się mniejszy. Sadownicy zastanawiają się też na tym, jak będą kształtować się w tym sezonie ceny. Po rekordowych stawkach wiosną ceny w sklepach utrzymują się na podobnym poziomie. Wśród sadowników budzi to optymizm i daje nadzieję na zadowalające ceny również w tym sezonie. 

Warto więc na początku sezonu przyjrzeć się uważniej opiniom dotyczącym sytuacji nie tylko w Polsce, lecz także w innych ważnych dla produkcji i handlu jabłkami krajach.

Konferencję wspiera partner strategiczny BASF, a także partnerzy Agrosimex i Sumitomo Chemicals

Udział w webinarium jest bezpłatny, nie wymaga wcześniejszej rejestracji –wystarczy smartfon, tablet czy komputer…

Pod tym linkiem obejrzysz konferencję: https://profifruit.com/pf20/stream.html 

Możesz też dołączyć się do naszego wydarzenia na Facebooku, by otrzymać powiadomienie, kiedy rozpocznie się wydarzenie: Kliknij TUTAJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here