Przymrozki – w Serbii najbardziej ucierpiały śliwki, czereśnie i wiśnie

kwiat lód

Temperatury poniżej zera ograniczą tegoroczne zbiory nie tylko w Polsce. Opady śniegu i przymrozki wyrządziły znaczące szkody w sadach i na plantacjach w niektórych rejonach Serbii.

W minionym tygodniu temperatura w niektórych częściach kraju spadła nawet do -5 / -6 °C. Takie wartości były notowane także w Polsce. Pamiętajmy jednak, że wegetacja w Serbii jest około 3 tygodnie do przodu w porównaniu z Polską.

Największe uszkodzenia (na poziomie 30%), notowane są w rejonie Szumadijskim i w zachodniej części Serbii. W tych regionach produkuje się około 40% ogółu serbskich owoców. W dużym stopniu ucierpiały owoce w okolicach Suboticy i wiśnie w Merosinie. Tak omawia sytuację po przymrozkach naukowiec z Uniwersytetu Rolniczego w Nowym Sadzie dla serbskich mediów.

Mróz najbardziej uszkodził śliwki, czereśnie i wiśnie, a śnieg połamał młode pędy malin. Naukowcy szacują, że zniszczone zostały zbiory na poziomie od 230 000 do 250 000 ton i jeśli nie pojawią się nowe problemy pogodowe, tegoroczne zbiory mogą kształtować się na poziomie wynoszącym około 1 250 000 ton.

źródło: www.agropress.rs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here