Rosja bez własnych jabłek

Sadownictwo na Wschodzie

W początkach maja na rosyjskim rynku pozostały już tylko importowane jabłka. Drożeją na nim teraz już nie tylko jabłka deserowe segmentu premium, ale wszystkie – także te gorszej jakości.

W 18 tygodniu roku ceny jabłek na rosyjskich rynkach – według obserwacji analityków east-fruit.com wzrosły o 20-70% w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Skok cenowy jest objaśniany absolutną dominacją jabłek importowanych, których cena jest o rząd wielkości wyższa od rosyjskich.

Czytaj także: Ogrodinfo: Serbia przed Polską w handlu materiałem szkółkarskim

Najpopularniejszym w Rosji jabłkiem jest teraz Golden Delicious – tak w kategorii premium jak i gorszej jakości. Za jakościowe owoce tej odmiany w Rosji trzeba zapłacić już powyżej dolara (1,18 USD/kg). Drożej jest tylko w Tadżykistanie (1,91 USD/kg). Najbardziej dostępny dla klienta jest Idared – najtańszy (0,13 USD/kg) w Polsce, w Rosji – też kosztuje powyżej 1 USD/kg.

Czytaj także: Majowe chłody w zagłębiu truskawkowym

Piotr Grel
za: east.fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię