Majowe chłody w zagłębiu truskawkowym

fot. Jacek Witkowski

W rejonie Czerwińska nad Wisłą sezon truskawkowy już powoli się zaczyna, lecz z pierwszymi owocami truskawki spod osłon, pojawiły się również pierwsze przymrozki.

Większość plantacji została już przed spodziewanymi przymrozkami okryta folią i agrowłókniną, aby ochronić kwiatostany i owoce truskawki.

Pierwszy dzień z mroźną nocą przypadł na noc z 5 na 6 maja, kiedy to najniższy spadek temperatura wyniósł nawet -6˚C. Nie były to przymrozki, ale mróz! Na plantacjach pod osłonami można oszacować, że przemarznięte zostało w granicy 20 do 40% kwiatostanów, a tam gdzie wystąpiła najniższa temperatura i utrzymywała się dłużej przemrożone zostały również owoce.

W przypadku upraw gruntowych szacuje się, że uszkodzeniom uległo około 70% kwiatostanów i pąków kwiatowych. Niestety sezon dla największego zagłębia truskawkowego w Polsce rozpoczął się bardzo trudno.

Jacek Witkowski
Specjalista ds. upraw jagodowych
Timac Agro Polska

fot. Jacek Witkowski
fot. Jacek Witkowski
fot. Jacek Witkowski
fot. Jacek Witkowski
fot. Jacek Witkowski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności