Tematowi jabłek przemysłowych z przerywki poświęciliśmy już w tym sezonie nieco miejsca. Ceny za jabłka z przerywki powoli rosną, bo znikoma liczba sadowników zdecydowała się w tym roku na przerzedzanie ręczne. Jak w tej chwili prezentuje się rynek jabłek przemysłowych?
Obecnie większość firm pośredniczących w handlu oferuje od 0,45 do 0,50 zł za kilogram jabłek przemysłowych. Zdarzają się również oferty za 0,55 zł za kilogram. Jest to efektem zwiększającej się konkurencji zakupowej ze strony zakładów przetwórczych. W przeciągu ostatniego tygodnia skup i przetwórstwo rozpoczęło kilka zakładów na terenie kraju. Większa konkurencja o małe ilości surowca owocuje wzrostem cen.
Większe ilości jabłek przemysłowych będą dostępne na rynku wraz ze zbiorami Pirosa, Delikatesa czy Paulareda. Jednak nie będzie to podaż mogąca w żaden sposób zaspokoić możliwości produkcyjnych zakładów przetwórczych. Warto dodać, że jeszcze przez długi czas przetwórnie nie będą produkować koncentratu w trybie ciągłym. Obecnie tłoczą jabłka dzień lub dwa dni w tygodniu.

