Śliwki: W ciągu tygodnia jedna cena sprzedaży a cztery ceny zakupu

śliwki w Serbii

Cena sprzedaży śliwek dla grupy producenckiej nie zmienia się w ciągu tygodnia. Z kolei cena skupu dla sadownika spada kilkukrotnie w tym samym okresie czasu.

W 32 tygodniu handlowym (9-13 sierpnia) większość grup producenckich z zagłębia grójeckiego rozpoczęła skup śliwek od lokalnych dostawców od 2,50 zł/kg. W ciągu tygodnia cenę obniżano kilka razy. Najpierw do 2,20 zł/kg, a następnie do 1,90 zł/kg. W piątek niektóre grupy obniżyły cenę do 1,50 zł/kg. Jednak grupy sprzedawały owoce w tej samej cenie przez cały wspomniany tydzień.

Potwierdza to między innymi biuro prasowe sieci Biedronka. (…) Cennik na kolejny tydzień w przypadku kategorii owoców zawsze jest ustalany z wyprzedzeniem, by zapewnić gwarancję ceny i stabilność współpracy. Ceny nie zmieniają się w ciągu tygodnia (…)

W obniżaniu ceny zakupu, która jest spowodowana wzrostem podaży teoretycznie nie ma nic złego. Jest to działanie rynkowe. Tak samo, gdy pośrednik musi sprzedać taniej, w tym wypadku to jednak nie ma miejsca. Grupy producenckie dzięki temu mechanizmowi maksymalizują zyski. Sprzedają bowiem przez cały tydzień po tej samej cenie. Kupując coraz taniej. Identyczna polityka był stosowana w przypadku handlu borówkami, gdzie marże w tym sezonie chwilami przekraczały 100%.

Warto spojrzeć na sytuację międzynarodową. Chociaż GUS prognozuje wzrost krajowej produkcji o 10% do 110 000 ton to u naszych konkurentów śliwek jest mniej. Drożeją śliwki na eksport w Mołdawii i w Serbii. O tym ostatnim kraju pisaliśmy w artykule: Serbia: wysokie ceny i popyt na śliwki

2 KOMENTARZE

  1. Te „grupy” są zajebiste, takie prawdziwe, członkowie sadownicy się cieczą bo mogą decydować i kształtować politykę sprzedaży, brawo dla decydentów i panów prezesów, strzał w dziesiątkę i super rozwiązanie jak dofinansować prywatny biznes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here