Sposób na zające w sadzie?

Efekty żerowania zająców w sadzie 2020
fot. K.Pajewski

Wydawałoby się, że brak okrywy śnieżnej i ciepłe temperatury sprawią, że zające nie będą musiały szukać pożywienia w sadach w postaci kory drzewek.

Niestety, szczególnie w młodszych nasadzeniach problem jest nadal znaczny i zgryzionych pni nie brakuje.

29-30 stycznia 2020r. – 29 Spotkanie Sadownicze Sandomierz 2020 – kliknij i sprawdź szczegóły.

Z rynku wycofany został najbardziej popularny i skuteczny w ostatnich latach środek – Pellacol 10 PA. Według prawa mogliśmy go stosować do końca kwietnia 2019 roku. Chociaż w sprzedaży pojawiły się inne preparaty mające odstraszać dzikie zwierzęta, dopiero za jakiś czas będzie można ocenić ich skuteczność.

Oprócz nowych środków, można ratować się użyciem siatki, chociaż zdaniem wielu sadowników zakładanie siatki na nowych nasadzeniach jest bardzo czasochłonne. Pozostają także środki własnej roboty na bazie farby emulsyjnej.

Prenumerata miesięcznika MPS-Sad na 2020 – kliknij i poznaj pakiet korzyści

Stara szkoła mówi natomiast, że dobrym sposobem jest zostawianie gałęzi po cięciu sadu. Spora część sadowników stara się rozdrabniać gałęzie zaraz po zakończeniu cięcia danej kwatery. Jeśli natomiast zostawimy gałęzie w międzyrzędziach, zające będą zgryzały korę z odrzuconych pędów, a uszkodzenia na pniach będą małe lub nie będzie ich całkowicie.

Karol Pajewski

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności

Poprzedni artykułDuże zapotrzebowanie na borówki ze strony Niemiec
Następny artykułNowy fungicyd Luna Care 71,6 WG przeznaczony do ochrony upraw sadowniczych.