„Sprzedam gruszkę otrzęsioną przez wiatr”

gruszki zrzucone przez wiatr

Wietrzna aura nie sprzyja także dojrzewającym gruszkom. Wiatr, z którym mieliśmy do czynienia przez dwa ostatnie dni, zrzucił z drzew wiele owoców. Niestety, już dziś niektórzy sadownicy przystąpili do zbioru zrzuconych owoców i ich sprzedaży.

Już w ubiegłym roku z podobnym problemem mieli do czynienia Holendrzy – tuż przed zbiorami silny wiatr zrzucił w niektórych sadach dużą część owoców z drzew. Niestety, w tym roku sytuacja powtórzyła się. Jak podaje holenderska organizacja NFO, po ostatnich burzach wiele gruszek zostało zrzuconych z drzew. Chociaż nie jest to duży odsetek, dla poszkodowanych sadowników są to znaczne straty. 

Niestety, front z Zachodu przeniósł się również do naszego kraju. Nie obyło się bez szkód dla polskich sadowników. Podobnie, jak w Holandii, tak i u nas, w niektórych sadach wiatr zrzucał gruszki odmiany Konferencja z drzew. Ilość jest bardzo różna w zależności od lokalizacji. Są sady, gdzie spadła znaczna część owoców. 

Z tego względu dziś w przestrzeni Internetowej pojawiło się więcej ogłoszeń z ofertą sprzedaży takich gruszek. W sadach, gdzie wiatr zrzucił większą ilość sadownicy mają zamiar zebrać je i sprzedać. Niestety, są to owoce dobrej jakości, bez żadnych wad zewnętrznych, co potęguje straty. 

W tym momencie pośrednicy oferują od 40 do 45 groszy za gruszki przemysłowe. Sadownicy natomiast chcą sprzedać owoce w wyższych cenach, właśnie z tego względu, że są bardzo dobrej jakości. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here