Stawka po obejrzeniu sadu. Koszt mechanicznego zbioru wiśni w 2024 roku

zbiór mechaniczny

Plonowanie wiśni jest w tym roku znacznie niższe, ale też wyjątkowo zróżnicowane. Stawki za zbiór mechaniczny uzgadniane są po lustracji sadów.

Jakie stawki za mechaniczny zbiór wiśni w 2024?

W przyszłym tygodniu ruszą zbiory Łutówki, w tym także w sposób mechaniczny. Na rynku nie brakuje więc ogłoszeń o usługowym zbiorze różnego rodzaju maszynami. Dominują agregaty otrząsająco-czyszczące, ale przybywa kombajnów całorzędowych. Usługodawcy już teraz powoli zapełniają swoje terminarze.

– W tym sezonie o stawkach rozmawiam po obejrzeniu sadu. Plonowanie jest wyjątkowo zróżnicowane nawet w obrębie jednej miejscowości – mówi pan Sebastian, który od lat świadczy usługi zbioru w okolicach Sadkowic. Wstępne stawki to od 0,60 do 1,00 zł/kg w zależności od obłożenia drzew. Wyższe ceny skupu będą w naturalny sposób windowały stawki zarówno od zbioru ręcznego i mechanicznego.

otrząsarakaMniej wiśni w zagłębiu sandomierskim

Kontaktowaliśmy się także z sadownikami i usługodawcami w rejonie Sandomierza. Tam wiśni ogólnie będzie mniej niż w zagłębiu grójeckim. To efekt mrozu z końca kwietnia. Równocześnie plonowanie również jest bardzo zróżnicowane. Są sady, które dadzą połowę swojego maksymalnego plonu, a są kwatery, gdzie wiśnie dosłownie trzeba szukać.

– W sadach o niskim plonowaniu będą pracował za stawkę godzinową. Jednak gdy plon wyniesie tonę czy dwie tony z hektara to zbiór mechaniczny mija się z celem – dodaje usługodawca z okolic Opatowa, który dodaje, że liczy na wzrosty cen na skupach powyżej 5,00 zł/kg. Wówczas będzie miał więcej pracy.

W tym sezonie mniejsze plonowanie sprawia, że najprawdopodobniej nawet w szczycie zbiorów sadownikom uda się umówić mechaniczny zbiór bez wcześniejszej rezerwacji terminu. Nasi rozmówcy są zdania, że stawka 1,00 zł/kg raczej nie zostanie przekroczona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here