To będzie ciekawy sezon wiśniowy. Ceny skupu już rosną w Serbii i na Węgrzech

zbiór wiśni

Mniej więcej za dwa tygodnie poznamy wyjściowe ceny skupu wiśni. Wszystko wskazuje na to, że przetwórcy będą rywalizowali o surowiec z polskich sadów.

Rosną ceny w Serbii i na Węgrzech

Jak informują nas uczestnicy rynku mrożonych wiśni, podaż owoców na południu jest na tyle niska, że doprowadziła już do ożywienia na rynku. Na Węgrzech ceny skupu wzrosły z 2,20 do 3,30 zł/kg (z 200 do 300 forintów).

W Serbii ceny również poszły w górę ze 1,87 do 3,00 zł/kg (z 50 do 80 dinarów). Rynek już zweryfikował tegoroczne zbiory wiśni, a wszystko wskazuje na dalszy wzrost cen. Docierają do nas informacje, że przetwórnie z Polski już teraz kupują surowiec z Bałkanów, co zapowiada ostrą rywalizację o wiśnie w Polsce. Niestety, nie możemy jeszcze potwierdzić tych informacji.

Ciekawy sezon w Polsce

Polska jest największym producentem wiśni w Europie, więc sytuacja w naszym kraju ma duży wpływ na rynek europejskich mrożonych wiśni. W ubiegłym roku GUS ostatecznie oszacował plony na 168 tysięcy ton, ale w tym roku nie zbierzemy tyle wiśni. Sady wykazują maksymalnie połowę swojego potencjału produkcyjnego, co może dać plonowanie na poziomie około 90 tysięcy ton, podobnie jak w 2017 roku.

Siedem lat temu ceny skupu wiśni przekraczały 5,00 zł za kilogram. Biorąc pod uwagę niedobory porzeczek i truskawek oraz wzrost inflacji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tegoroczne stawki były nawet wyższe. Obecnie trwają zbiory wczesnych słodkich odmian, a skup wiśni dla przetwórstwa prawdopodobnie rozpocznie się pod koniec czerwca. Zatem wyjściowe ceny najprawdopodobniej poznamy za około dwa tygodnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here