Wiele firm błędnie uwierzyło w narrację o rekordowych zbiorach, teraz za to płacą

jablka przemyslowe

Wzrost cen jabłek przemysłowych cieszy sadowników. Równocześnie nie cieszy przetwórców. Jak ostatnie, gwałtowne wzrosty są postrzegane przez przedstawicieli dużych, zachodnich firm?

O sytuacji na rynku rozmawialiśmy z dyrektorem jednej z zachodnich firm. Ceny surowca, które wzrosły o ponad 100% w tak krótkim okresie czasu nie służą branży przetwórczej. – Prawda jest taka, że przez cały sezon mogliśmy skupować surowiec na poziomie 35 groszy, ale skumulowana podaż w drugiej połowie października zrobiła swoje – mówi nasz rozmówca. Dodaje, że gdy kupuje się tysiące ton na dobę i ma możliwość kupienia taniej to się z tego korzysta. Dlatego wykres ceny (widoczny niżej) wygląda tak jak wygląda…

Jeśli chodzi o gwałtowne wzrosty to nie chodzi tu wyłącznie o koszty produkcji, ale też postrzeganie naszego rynku przez zagranicznych odbiorców. Obraz zdestabilizowanego rynku nie jest dobrze postrzegany przez importerów koncentratu jabłkowego i soku NFC z zachodniej Europy czy USA.

– Moim zdaniem wiele firm błędnie uwierzyło w narrację o rekordowych zbiorach, teraz za to płacą – kontynuuje nasz rozmówca, który życzył sobie anonimowość. Okazuje się, że zbiory owszem były wysokie, ale do rekordów z 2018 roku było im daleko. Część przetwórców sądziła, że podaż będzie duża co najmniej do początku grudnia, a jak widzimy zaczęła znacząco spadać już w drugim tygodniu listopada.

W związku z tym firmy licząc na dłuższy dopływ surowca, zbyt szybko sprzedały produkt przetworzony. W efekcie dziś płacą za to swego rodzaju rachunek. Inni obawiają się kolejnych wzrostów i planują wyłączyć produkcję na jakiś czas, aby sytuacja się ustabilizowała.

– Na trend wzrostowy ma wpływ jeszcze jeden czynnik, jest to rynek niemiecki – dodaje. W tym sezonie z powodu faktu, że branża transportowa dostała „zadyszki”, do Niemiec wyjechało z Polski znacznie mniej surowca niż na przykład w ubiegłym roku. Zatem popyt ze strony rynku niemieckiego może stymulować zarówno wyższe ceny surowca jak i samego soku NFC.

Ceny jabłek przemysłowych w zagłębiu grójeckim od początku sierpnia. Dane własne, opracowanie własne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here