Więcej koncentratu jabłkowego w soku Kubuś – skutek podatku cukrowego

sok kubus

Jeden z popularnych na rynku soków ma zmieniony skład tak, aby ominąć płacenie podatku cukrowego. Zmiana ta pokazuje jeden z dobrych skutków nowego podatku – wzrost zużycia koncentratów i soków owocowych. W tym wypadku dotyczy to koncentratu jabłkowego w napoju Kubuś.

Za wzrostem zużycia koncentratów owocowych idzie większy popyt na te produkty. Większy popyt to większa produkcja. Taki scenariusz jest bez wątpienia pozytywny dla sadowników. Ponadto oznacza to, że skutecznym sposobem omijania podatku cukrowego jest zwiększenie w składzie procentowego udziału koncentratu owocowego.

Przyjrzyjmy się staremu i nowemu składowi napoju Kubuś. W ubiegłym roku w jego skład wchodził przecier z marchwi (28%), przecier z bananów (14%) i sok jabłkowy (11%). W nowym składzie ponad połowa objętości, to sok jabłkowy (56%), przecier z marchwi (30%) i przecier z bananów (14%).

Obniżenie zawartości cukrów i ominięcie opłat, pozwoliło na użycie większej ilości koncentratów owocowych. Klient ma lepszy jakościowo produkt za tę samą cenę.

W artykule pisaliśmy, Opłata cukrowa – niepotrzebny podatek, który stwarza nowe możliwości? że jednym ze sposobów omijania nowej daniny może być zwiększenie udziału koncentratów owocowych i warzywnych w napojach. Tak też się stało. Jest zatem realne, że dzięki efektowi skali działania tego typu zwiększą nieco popyt na koncentraty owocowe.

 

Źródło. finanse.wp.pl

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawe, czy w jakikolwiek sposób sadownicy będą potrafili wykorzystać to zwiększone zapotrzebowanie na owoce na koncentraty itp.? Czy cały zysk z tego przepisu nie wyląduje w innych kieszeniach, jak dotychczas…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here