Kiedy wzrosną ceny jabłek przemysłowych?

jabłka przemysłowe

Niemal co roku ceny jabłek przemysłowych listopadzie rosną. Sadownicy, jak co roku magazynują część surowca w gospodarstwach. Czy w tym sezonie na punktach skupu zobaczymy wyczekiwane wzrosty?

Jeśli przeanalizujemy ceny skupu surowca w ostatnich latach to zauważamy pewną prawidłowość. Zazwyczaj w szczycie zbiorów ceny są najniższe, co jest zrozumiałe. Niemniej rosną one w listopadzie. W zależności od roku albo od początku miesiąca, albo od jego połowy. Dziś sadownicy magazynując część jabłek przemysłowych w gospodarstwach zadają sobie właśnie takie pytanie: kiedy ceny skupu wzrosną?

W ubiegłym roku, na przestrzeni listopada cena wzrosła z 0,22 do 0,40 zł za kilogram, a więc niemal o 100%. W tym roku sytuacja na rynku koncentratu pozwala na podobną skalę wzrostów z 0,33 – 0,34 do 0,70 zł/kg. To kiedy i czy ceny wzrosną zależy od branży przetwórczej, która w tym sezonie obrała wyraźną politykę zakupową.

Dziś możemy powiedzieć, że strategia ta polega na maksymalnym wydłużeniu szczytu sezonu przetwórczego. Jest to pokłosie produkcji na niższych wydajnościach dobowych. W rezultacie jest to działanie korzystne dla przetwórców, ponieważ podaż koncentratu jabłkowego na rynku światowym jest kontrolowana. To w nadchodzących miesiącach zapewne wpłynie na wzrost ceny koncentratu jabłkowego.

Kolejnym dowodem potwierdzającym tą politykę zakupową są propozycje kontraktacji jabłek do przetwórstwa. Branża oczekuje stałych dostaw do końca kwietnia. Z jednej strony oznacza to stabilizację (relatywnie niskiej) ceny surowca, a z drugiej zamrożenie cen jabłek deserowych.

Praktycznie od miesiąca ceny jabłek przemysłowych są niezmiennie na poziomie od 0,30 do 0,34 zł za kilogram. Można powiedzieć, że jak na realia polskiego rynku był to wyjątkowo stabilny okres na rynku. Jednak cena jest wyjątkowo niska, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty i sytuację na rynku międzynarodowym. Jako ciekawostkę warto dodać, że w tym sezonie cena nie spadła drastycznie w szczycie zbiorów tak, jak to miało miejsce w ubiegłych latach. Poniższy wykres przedstawia uśrednioną cenę skupu jabłek przemysłowych dla sadownika w sierpniu, wrześniu i październiku 2020, 2021 i 2022 roku.

 

ceny jabłek przemysłowych

Dane własne, opracowanie własne.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here