Wzrost cen przemysłu – coraz większa presja zakupowa

Jabłka przemysłowe w skrzyni

Ceny jabłek przemysłowych nieustannie rosną. Cieszy to sadowników, niekoniecznie przetwórców.

Dziś w zagłębiu grójecko-wareckim, na punktach skupu można otrzymać 0,60 – 0,62 zł/kg. Lada dzień dojdziemy do poziomów sprzed sztucznych obniżek. Ceny w zbycie, na przetwórniach wahają się od 0,64 do 0,67 zł/kg.

Wzrost cen przemysłu wpływa kolejno na ceny jabłek na obierkę, które już osiągają 1,00 zł/kg. A także na ceny jabłek deserowych, których wzrostów możemy się spodziewać najbliższym czasie. To co najbardziej powinno sadowników interesować, czyli ceny jabłek deserowych także uległy spekulacji. Biorąc za wyznacznik ceny przemysłu, obniżono je o 20 – 30 groszy na niemalże każdej odmianie. W tym tygodniu na wielu grupach można już zauważyć wzrosty. Na przykład na odmianie Gala Must, plus 10 – 20 groszy.

Przeglądając internetowe serwisy ogłoszeniowe widać dużą presje zakupową. Oferty dotyczą wielu rodzajów jabłek. Osobno jest skupowany suchy przemysł. Kwaśne odmiany na soki (Boiken, Boskoop, Zimnieje) Jeszcze inni poszukują suchego przemysłu z ubiegłorocznych jabłek po 0,65 zł/kg.

Karol Pajewski

1 KOMENTARZ

  1. Województwo lubelskie. Grupa producencka zakupuje jabłko w cenie 0.90gr na sortowanie odmian ligol szampon, Prince od 7cm. co wy na to? Jabłka mają tyle że nie mogą przerobić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię