Konferencja PROFIFRUIT – Zbiory jabłek 2020 zakończona sukcesem  

Za nami pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja dotycząca rynku jabłek PROFIFRUIT – Zbiory 2020. W wydarzeniu udział wzięli eksperci z całego świata, co dało pełny obraz i szeroką perspektywę dotyczą zbiorów i handlu jabłkami w tym sezonie. Unikalne treści sprawiły, że konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem sadowników i przedstawicieli branży sadowniczej. 

Naszym celem było nie tylko podsumowanie sezonu, ale przede wszystkim przekazanie widzom, jak wygląda sytuacja w innych krajach zarówno pod względem produkcji, jak i handlu jabłkami. Posiadanie wiedzy na temat rynku to pierwszy krok w podejmowaniu właściwych decyzji. Cieszymy się, że coraz większa liczba sadowników aktywnie szuka informacji dotyczących zagadnień rynkowych. Z pewnością widać to statystykach liczbowych bo konferencji. Już w tym momencie zasięg transmisji na Facebook-u wynosi prawie 20 tys. odbiorców.

Zapraszamy do obejrzenia retransmisji z konferencji.

W rozmowie z międzynarodowymi ekspertami przekazaliśmy informacje, jak sezon oceniają ze swojej perspektywy Włosi (Alessandro Dalipiaz, Assomela), a także jakie trudności napotkały w tym sezonie kraje Beneluxu (Ben Vorstermans, BASF). Rozwój rynków wschodnich podsumował Andrij Yarmak (FAO). Widzowie mogli również zapoznać się z sytuacją w Niemczech, także pod kątem cen jabłek (dr Manfred Buchele). Dużym zainteresowaniem cieszyła się także rozmowa z dr Karen Lewis (Washington State University), która nakreśliła kierunki rozwoju sadownictwa w Stanach Zjednoczonych.

Głos zabrali sadownicy mówiąc o tym, jak poradzili sobie z ochroną przed chorobami i szkodnikami i jak wyglądają zbiory w ich sadach. Swoją opinią podzielili się z nami sadownicy Wojciech Kot, Piotr Korczak, Cezary Rokicki, a także Karol Pajewski. Sezon w ochronie sadów podsumowali również Tomasz Lewandowski i dr Jacek Lewko (BASF), Robert Binkiewicz (Agrosimex), Paweł Prokop (Sumitomo Chemicals), Arkadiusz Sławiński (UPL). Nasze rozważania wsparli swoją wypowiedzią przedstawiciele organizacji branżowych Dominik Woźniak (WAPA, Rajpol), Mirosław Maliszewski (Związek Sadowników RP), Barbara Groele (KUPS), Arkadiusz Gaik (Unia Owocowa).

Sytuację omówili także eksperci, których gościliśmy w studiu. Był to Robert Binkiewicz (Agrosimex), Marcin Piesiewicz (Agrofresh), a także Adam Paradowski (Plantpress). Partnerami konferencji zostały natomiast firmy Agrosimex, Sumitomo Chemicals, a partnerem strategicznym BASF.

Ponownie dziękujemy ekspertom, którzy zdecydowali się wesprzeć naszą inicjatywę. Dziękujemy również widzom, a ze względu na duże zainteresowanie i pozytywny odzew zarówno wśród sadowników, jak i całej branży, już dziś zapowiadamy kontynuację wydarzeń o podobnej tematyce.

Na portalu sad24.pl będziemy również publikować wybrane materiały. Zapraszamy do śledzenia portalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here