Morele spadają z drzew, bo potencjalni pracownicy wybierają zasiłki

morele brak pracowników

Problem niedoboru siły roboczej staje się stałym obrazem europejskiego ogrodnictwa. Na południu Włoch plantatorzy z tego powodu są zmuszeni do patrzenia jak owoce marnują się pod drzewami.

Jakiś czas temu informowaliśmy o niedoborach pracowników na plantacjach truskawek. Dotyczyło to południa Hiszpanii i Włoch. Zdarzało się, że plantacje z tego powodu były porzucane. To samo dzieje się w przypadku gatunków pestkowych. Są sady we Włoszech, gdzie morele, brzoskwinie czy nektaryny opadają na ziemię, ponieważ nie ma ich kto zerwać.

Plantatorzy nie kryją emocji. Z jednej strony przedsiębiorcy i rolnicy szukają pracowników, a drugiej strony poszerza się grono osób, które wolą utrzymywać się z zasiłków socjalnych. Podobny problem dostrzegają coraz częściej sadownicy w Polsce. Włosi szacują, że tylko w rolnictwie brakuje dziś około 100 000 pracowników sezonowych.

W związku z tym sadownicy są zmuszeni do oglądania jednego z najsmutniejszych obrazów, jakie dotyczą rolników. Chodzi o marnowanie się plonów, których przecież nie zniszczyły ekstremalne zjawiska pogodowe. Z powodu niedoboru pracowników producenci decydują ze zbioru których kwater czy odmian muszą zrezygnować. 

 

źródło i zdjęcia: freshplaza.it

 

2 KOMENTARZE

  1. Teraz w Polsce będzie to są.o.albo.jeszcze gorzej . Nasze parówy rządzące Polska rozdawać mają po 1300zl nierobom aż zygac się chce…. myślicie ze oni pójdą do pracy? Heh mam po sąsiedzku 2 nierobom co całe życie nic nie pracowały tylko zasiłki teraz dostaną 2600 łącznie za nic a i ros ie synek 18 lat bedzie miał w tym roku więc cała chalupa nierobom dostanie 3900 zł … myślicie ze pójdą dupy spocić? Nigdy w Życiu !!!! Chlew i gowno dzieki Kaczyńskiemu i temu ślepemu złodziejowi się zrobili w Polsce lepiej nie pracować!!! Niszczycie Polskę Komuche pierd….Ne!!! Jeszcze chwila.kto mądrzejszy wyjedzie z tego pierdolnika … wstyd I hańba!!!! Sram na was rządzące świnie !!!!

  2. Niech więcej pieniędzy dają nierobom za nic. Uwielbiam te komentarze wyrównywanie szans , trudne dzieciństwo itp niema nic gorszego jak dawanie pieniędzy za nic. Znam całe rodziny które nie garną się do żadnej pracy poco przecież za obecnej władzy pracować nie trzeba będzie znów jakiś + aż wreszcie wszyscy skończy w programie dziad plus.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here