To będzie kolejny sezon z niskimi zbiorami gruszek w Europie

gruszki konferencja

Europa ma mieć drugi najniższy plon gruszek od 10 lat. Cieszą się przede wszystkim Belgowie, którzy prognozują większe zbiory.

Według wstępnych szacunków opublikowanych na międzynarodowym kongresie Interpera 2023, który odbył się w hiszpańskim mieście Lleida, tegoroczne zbiory gruszek w Europie będą jednymi z najmniejszych w ciągu ostatnich 10 lat. Prognozuje się zbiory na poziomie około 1 900 000 ton. Pierwsze prognozy na sezon 2022/23 wynosiły przed rokiem 2 077 000 ton. Zatem szacunkowo mówimy o 8,5% gruszek mniej w całej Europie.

Szacunki dotyczące handlu na nadchodzący sezon są zatem dość optymistyczne, z wyjątkiem Włoch. Pomimo spadku produkcji spowodowanego majowymi powodziami w Emilii-Romanii oraz słabym zawiązaniem, obecny przedstawiciel Włoch zapowiedział, że kraj skutecznie zagospodaruje całą swoją produkcję, jakakolwiek by ona nie była.

Z sytuacji wyjątkowo zadowoleni są chociażby Belgowie. Sezon 2022/23 był dla belgijskich producentów bardzo udany. Popyt od początku roku jest bardzo wysoki, a ceny systematycznie rosły. W ostatnich miesiącach sezonu praktycznie nie ma już swobodnego handlu. Zmagazynowane gruszki zostały wcześniej zakontraktowane. W sezonie 2023/24 spodziewane są wyższe plony i wyższy odsetek gruszek o większych średnicach. Zatem, jeśli zbiory przebiegną pomyślnie, prognozowany jest kolejny dobry sezon w handlu.

Jeśli ceny gruszek dorównają lub przekroczą tegoroczne stawki, możemy przyjąć, że tym bardziej będzie to impuls do dalszego rozwoju produkcji gatunku w Polsce. Obecnie hurtowe ceny owoców z importu wahają się od 8,00 do 10,00 zł/kg. Od początku marca stawki przekraczały poziom 5,00 zł/kg. Wówczas sprzedawane było jeszcze ostatnie partie krajowych owoców.

źródło: Informacja prasowa podsumowująca konferencję Interpera 2023 / www.agf.nl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here