W najnowszym MPS SAD 3/2020

POLECAMY

Pąki jabłoni
Fot. M. Strużyk

Łagodna zima także w tym sezonie może przyczynić się do większej presji ze strony szkodników w sadach. Dlatego w tym numerze szczególną uwagę zwróciliśmy na problemy związane z ich zwalczaniem w minionych sezonach w perspektywie nadchodzącego.

Do numeru 3/2020 „MPS Sad” dołączony jest bezpłatnie egzemplarz „Informator – Biuletyn Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej”.

MPS 3/2020 - okładkaMonika Strużyk – redaktor naczelny MPS SADJednym z podstawowych elementów racjonalnej ochrony jest sprawny opryskiwacz. Jego kalibracja jest obowiązkiem każdego użytkownika środków ochrony roślin. Jak informuje dr G. Doruchowski, u progu sezonu, gdy przygotowujemy opryskiwacze do pracy, warto zapoznać się z zasadami kalibracji, a w toku dalszych prac i w kolejnych sezonach skorzystać z dołączonej do tego numeru „MPS SAD” instrukcji (na osobnej karcie) i materiałów pomocniczych (czytaj str. 68), aby przekonać się, że kalibracja jest czynnością bardzo prostą, a wynikające z niej korzyści wielokrotnie rekompensują poświęcony jej czas. – Redaktor naczelny Monika Strużyk.

Ponadto w najnowszym numerze MPS SAD – 3/2020 między innymi o:

Europejskie zapasy jabłek - okładka, napis Sezon 2018 zapisał się źle w pamięci polskich sadowników za sprawą rekordowo wysokich zbiorów i zarazem rekordowo niskich cen. Już wiosną 2019 r. widać było, że zbiory będą niższe, a z każdym miesiącem wegetacji było to jeszcze wyraźniejsze. Mówi się że przyroda sama się reguluje i coś w tym musi być. W wielu kwaterach „zmęczonych” obwitym owocowaniem w poprzednim roku zawiązywanie było bardzo słabe, a całości dopełniła jeszcze pogoda z całym katalogiem gwałtownych zjawisk począwszy od wiosennych przymrozków, poprzez bardzo wysokie temperatury, suszę, a na gradzie skończywszy.

Czytaj dalej – strony 6-9 w MPS SAD 3/2020


 

napisPowodzenie w zwalczaniu szkodników w sadach zależy w dużej mierze od zabiegów przeprowadzonych wczesną wiosną. Już w okresie bezlistnym do eliminacji niektórych agrofagów wykorzystać można preparaty olejowe. Są one obecne w handlu już od wielu lat, jednak ich wdrażanie do praktyki sadowniczej odbywało się bardzo powoli. Obecnie znaczna grupa praktyków stosuje w swoich sadach oleje corocznie i jest zadowolona z ich skuteczności. Jest też grupa sadowników, którzy wciąż są niezdecydowani, czy włączyć je do programu zwalczania szkodników.

Czytaj dalej – strony 48-51 w MPS SAD 3/2020


 

napisKalibracja opryskiwacza jest obowiązkiem każdego użytkownika środków ochrony roślin. Ze spełnienia tego obowiązku płynie wiele korzyści dla sadowników, którzy w celu ochrony upraw użytkują swój opryskiwacz nawet kilkadziesiąt razy w roku. U progu sezonu, gdy przygotowujemy opryskiwacze do pracy warto zapoznać się z zasadami kalibracji, a w toku dalszych prac i w kolejnych sezonach skorzystać z dołączonej do tego numeru
„MPS SAD” instrukcji i materiałów pomocniczych, aby przekonać się, że kalibracja jest czynnością bardzo prostą, a wynikające z niej korzyści wielokrotnie rekompensują poświęcony jej czas.

Zbyt silny strumień powietrza, powodujący przewiewanie cieczy przez drzewa, można ograniczyć przez zmianę obrotów wentylatoraCzytaj dalej – strony 68-74 w MPS SAD 3/2020

Pąki drzewo owocowetytułPoprzednie sezony obfitowały w wiele „atrakcji”, zarówno tych związanych z ekonomią, jak i tych agrotechnicznych oraz atmosferycznych. „Atrakcji” niestety wzajemnie na siebie oddziałujących i nakładających się z roku na rok. Na przykład wysokie plonowanie niezbilansowane odpowiednim nawożeniem po zbiorach owoców oraz wiosną w kolejnym roku może przełożyć się na gorsze plonowanie drzew i słabszą jakość owoców. Miniony sezon (2019) zapewnił nam niestety całą serię takich zdarzeń – od przymrozków wiosennych, przez upały i suszę. Mijająca zima nie uzupełniła natomiast deficytu opadów powstałego w ostatnich latach. Jeśli warunki atmosferyczne w tym sezonie będą sprzyjały kwitnieniu drzew i zawiązywaniu owoców, prawdopodobnie wyprodukujemy rekordowo dużo owoców i (co jest bardzo prawdopodobne) będziemy mieli problemy z ich sprzedażą. Natomiast jeśli coś stanie na przeszkodzie, np. wystąpią przymrozki, susza, gradobicia, będziemy mieli także duży problem związany z mniejszą ilością owoców i ich jakością. Oba scenariusze nie są optymistyczne.

Czytaj dalej – strony 79-86 w MPS SAD 3/2020


Nie zwlekaj zaprenumeruj MPS SAD na 2020

lub kup najnowszy numer 3/2020:

MPS 3/2020 - okładka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here