Wyeksportowaliśmy do USA więcej koncentratu od Chin

suchy przemysł

Po raz pierwszy wyeksportowaliśmy do Stanów Zjednoczonych więcej koncentratu jabłkowego niż Chiny. Chiński produkt jest coraz mniej obecny na amerykańskim rynku. Czy wzrosną również ceny w Europie?

Jak jednoznacznie wynika z amerykańskich danych, wyprzedziliśmy Chińczyków pod względem eksportu po raz pierwszy. W ostatnim tygodniu (16 – 23 września) wyeksportowaliśmy do Stanów niemal 300 000 litrów koncentratu jabłkowego. Chiny w tym samym czasie wyeksportowały 211 000 litrów.

Obserwowana sytuacja jest spowodowana trwającym kryzysem w międzynarodowym transporcie morskim. Niedobór kontenerów i rosnące ceny frachtu coraz wyraźniej ograniczają dostawy chińskiego koncentratu do USA. Jak widać na wykresie spadł on aż o 83% tygodniowo od początku tego sezonu produkcyjnego.

import koncentratu
Import koncentratu jabłkowego do Chin. Dane w litrach. Źródło: USDA. Opracowanie własne

Jak na razie ceny utrzymują się na poziomie około 10$ za galon (10,40 zł/litr). Jednak jak dodają amerykańscy eksperci popyt stale przewyższa podaż co najprawdopodobniej doprowadzi do kolejnych wzrostów w niedalekiej przyszłości. W związku z całą sytuacją wyraźnie drożeje także krajowy, amerykański koncentrat jabłkowy (nawet 11$ za galon / 11,44 zł/litr).

7 KOMENTARZE

  1. My wyexportowaliśmy,tak? A my mamy,czy to Niemiec i Austriak wysłał? My to kiedyś mieliśmy,ale dzięki politykom już nic nie mamy,za to oni maja- kolejne podwyżki pensji.

  2. My wyeksportowaliśmy, my to znaczy kto, bo chyba nie Polacy bo My to nie ma mamy nic żadnych przetwórni owoców, żebyśmy mogli produkować koncentrat jabłkowy i eksportować go, wszystko w rękach Niemców i Austriaków, to chyba należałoby napisać że Niemcy i Austriacy wyeksportowali z Polski 300tys litrów koncentratu jabłkowego do USA więcej niż Chiny i przebili go dzięki polskiem rolnikom niewolnikom

  3. złości mnie ten artykuł bo nasze to były tylko jabłka sprzedane niemieckim i austriackim koncernom które robią co chcą i zarabiają na nas miliony złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here