#3 Komunikat sadowniczy SAD24.pl – podcinanie korzeni, 6.03.2022

podcinanie korzeni

Cięcie korzeni to skuteczny zabieg agrotechniczny, który często zwalnia ze stosowania chemicznych regulatorów wzrostu.

Silny wzrost drzew może wpływać na zwiększenie opadu czerwcowego oraz przyczyniać się do kłopotów z jakością owoców. Szczególnie widać to w przypadku odmiany Red Jonaprince, gdzie przy małym zawiązaniu pojawia się problem z dużymi rozmiarami owoców. Niestety, obecnie jabłka handlowe to te w rozmiarze od 85-90 mm. Dlatego podcinanie korzenie w tej odmianie jest dobrym sposobem na uzyskanie średniej wielkości owoców.

Sam zabieg można wykonać w dwóch terminach: jesiennym (po zbiorach owoców) oraz wiosną. Cięcie wiosenne jest skuteczniejsze, jednak może powodować problemy z wielkością owoców w odmianach drobnoowocowych.

Podcinanie korzeni można wykonać na kilka sposobów. Istnieje możliwość wykonania zabiegu z użyciem noża prostego, ustawionego prostopadle do gruntu. Wówczas cięte są boczne korzenie drzew. Efektem jest zwykle niewielkie ograniczenie wzrostu.

Drugim wariantem jest użycie noża skośnego, ustawionego pod kątem ok. 45 stopni do podłoża w kierunku pni drzew. Tego typu maszyny poza bocznymi korzeniami podcinają także część tych rosnących w głąb gruntu. Efekt jest zdecydowanie bardziej widoczny.

Termin wiosenny jest najbardziej efektywny jeżeli chodzi o skuteczność wyhamowania wzrostu. Podcinanie korzeni powinniśmy stosować najpóźniej na 4 tygodnie przed kwitnieniem. Późniejsze podcinanie korzeni w takich odmianach jak Golden Delicious może spowodować ordzawienie zawiązków.

Oprac. Marcin Piesiewicz, zespół SAD24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here