3,99 zł/kg w markecie, a dla sadownika coraz mniej…

jabłka w Biedronce

Obserwując działy z owocami i warzywami w sieciach marketów nie sposób dojść do smutnego wniosku. Cena, jaką otrzymuje sadownik coraz bardziej różni się od tej, którą musi zapłacić konsument. 

Cena jabłek deserowych w regularnej sprzedaży sieci Biedronka wzrosła z 3,32 do 3,99 zł//kg. Tyle wynosiła przez kilka miesięcy po spadku stawki VAT do poziomu 0%. Zatem mówimy o 75-ciu groszach na każdym kilogramie. Wzrost nie wynika z powrotu dawnej stawki VAT, a jest decyzją biznesową firmy. Niemniej podobne stawki obowiązują także w innych sieciach. Jedno ze zdjęć wykonaliśmy w sklepie sieci Kaufland.

Z drugiej strony mamy dziesiątki dostawców, którzy dostarczają jabłka do sieci. Problem w tym, że dla nich ceny zbytu nie wzrosły. Nasi rozmówcy – prezesi grup producenckich – pytani o to, czy ceny oferowane im również wzrosły o 75 groszy odpowiadają przecząco.

Dziś ceny, jakie otrzymują po sortowaniu sadownicy najczęściej nie przekraczają 1,00 zł/kg. Opisywana decyzja sieci sprawia, że cena dla producenta i dla konsumenta coraz bardziej się od siebie „oddalają”. Przy dzisiejszych cenach zakupu zaledwie 20% ceny detalicznej trafia do producenta. Są przypadki, że odsetek ten jest nieco mniejszy lub większy.

KauflandO komentarz w tej sprawie poprosiliśmy biuro prasowe sieci Biedronka. W imieniu firmy wypowiedział się pan Konrad Reps, starszy kupiec odpowiedzialny za kategorię owoce w sieci Biedronka:

(…) Nie mamy wpływu na to, jaką cenę ostatecznie otrzymują członkowie grup producenckich, czyli dostawcy Biedronki. Nie mamy podstaw do ingerencji w relacje członek grupy producenckiej, czyli rolnik i grupa producencka i nie mamy wiedzy na temat stawek, jakie sadownicy otrzymują od bezpośrednich odbiorców produkowanych przez nich owoców. Zawsze dokładamy wszelkich starań, aby ceny produktów oferowanych klientom przez sieć Biedronka była najniższe dla naszych klientów. Aktualnie oferujemy klientom 14 rodzajów jabłek, które trafią w każdy gust kulinarny. Cena jabłek dostępnych obecnie w sieci Biedronka rozpoczyna się od 2,99 zł i należy do najniższych na rynku.

 

jabłka w Biedronce

 

jabłka w Biedronce

 

1 KOMENTARZ

  1. Nie trzeba obserwować tylko działów w markecie. Zwykły warzywniak węgierka zakupiona u sadownika po 2zl w warzywniaku 6.99, jabłko 20zl za skrzynkę w warzywniaku 4zl więc sadownika nie tylko markety wykończą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here