#1 Komunikat sadowniczy SAD24.pl – zabiegi glinką kaolinową na gruszach, 16.02.2022

grusze midowóka

W przyszłym tygodniu spodziewamy się temperatur w granicach 10 stopni. Efektem będą loty dorosłych miodówek, co może też spowodować składanie jaj.

Wczesne zapobiegawcze zastosowanie glinki kaolinowej ma na celu maksymalne ograniczenie ilości składanych przez miodówkę jaj. Nawet gdy pierwsze jaja są złożone ta strategia zapobiegania składaniu jaj nadal obowiązuje. W przypadku kwater problematycznych zaleca się jak najszybsze zastosowanie glinki kaolinowej. Jeśli nie będzie to możliwe w najbliższych dniach (z powodu zbyt mokrego pola, zbyt silnego wiatru) to wykonujmy zabiegi w kolejny terminach przy temperaturach około 10 stopni.

Glinka kaolinowa nie ma wpływu na jaja. Pytanie brzmi, co dzieje się z wcześnie złożonymi jajami. Przy łagodnej pogodzie można przypuszczać, że z dużej części tych jaj wyklują się larwy miodówki, z obserwacji wynika, że nie przeszkadza im również lekki mróz. Na stanowiskach problematycznych, na których jest wiele jaj, w późniejszym okresie będzie można je pokryć olejem mineralnym lub kontrolować młode larwy przy użyciu przeznaczonych do tego preparatów.

Ogólne zalecenia dotyczą profilaktycznego stosowania glinki kaolinowej. Jest to najlepsza metoda na znaczne ograniczenie składania jaj i zapobieganie uszkodzeniom owoców podczas kwitnienia. Szczególnie na kwaterach z odmianą Konferencja z tego typu problemami zaleca się wykonanie co najmniej 3 zabiegów glinką kaolinową od początku składania jaj do białego pąka/balona. Pierwsza aplikacja 30 kg/ha, druga i trzecia aplikacja 20 kg/h.

Oprac. Marcin Piesiewicz, zespół SAD24.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here