Monilioza w 12 partiach owoców dostarczonych do Rosji z Serbii

Przedstawiciele Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rosselhoznadzoru) przeprowadzili rozmowy telefoniczne z dyrektorem Departamentu Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Zasobów Wodnych Republiki Serbii na temat jakości eksportowanych do Rosji owoców pestkowych.

Rosselhoznadzor jest zaniepokojony wykryciem moniliozy w 12 partiach brzoskwiń, nektaryn i śliwek dostarczonych do Rosji w lipcu z Serbii. Z tego samego powodu w ubiegłym roku Rosja zawiesiła import wszystkich owoców pestkowych z Serbii, jednak 27 maja 2019 r. ograniczenia te zostały zniesione.

Obecnie w Serbii obowiązuje program bezpieczeństwa produktów na eksport do Rosji. W ramach programu wybrano i zbadano 2 tysiące próbek, a 4 dostawców i 200 producentów owoców zostało wykluczonych z listy kwalifikujących się do handlu z Rosją.

Rosselhoznadzor wezwał stronę serbską do zaostrzenia kontroli nad produktami roślinnymi eksportowanymi do Rosji, a także do przesłania wyników dochodzeń i szczegółowych informacji o powyższym programie w oficjalnym piśmie do Służby. Rosyjska strona poinformowała również, że zastrzega sobie prawo do wprowadzenia tymczasowych ograniczeń importowych owoców pestkowych z Serbii (kod HS EAEU 0809) w przypadku dalszego wykrywania a zainfekowanych owoców.

Piotr Grel
za: fruitnews.ru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię