Ceny jabłek w grupach producenckich – 4 stycznia 2022

jablka deserowe

Ceny jabłek deserowych na sortowanie „zatrzymały się” w miejscu od jakiegoś czasu. Rosną natomiast koszty przechowania. Na rynku panuje obecnie (tradycyjnie) stagnacja.

Od początku sezonu najdroższą odmianą jest Gala Royal, a dokładnie jej paskowane sporty. Obecnie ceny odmiany również „zatrzymały się”. Za najwyższą jakość sadownicy otrzymają po sortowaniu 1,80 – 2,00 zł za kilogram. Dotyczy to jabłek od 70 do 90 milimetrów. Gala Must (przez wielu uważana za najsmaczniejszy sport) jest kupowana w tych samych kalibrach przez wielu pośredników po 1,10 zł za kilogram.

Żadnych zmian nie notujemy także w przypadku najpowszechniej uprawianych odmian. Szampion, Ligol czy Jonagored to stawki od 0,70 do 0,80 zł za kilogram. Czasem pojawia się stawka 0,75 zł/kg. Nieznacznie droższy jest Red Jonaprince. Za partie wysokiej jakości otrzymamy maksymalnie 1,00 zł za kilogram. Za nieco niższą jakość najczęściej 0,90 zł za kilogram.

Dobre ceny nadal uzyskuje gruszka Konferencja. Za owoce od 60 do 95 milimetrów producenci otrzymują 3,50 zł za kilogram. Biorąc pod uwagę aktualne ceny gruszek na rynkach hurtowych to sprzedaż na miejscu jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Za wszystkie odsortowane jabłka i gruszki sadownicy otrzymują najczęściej 0,25 – 0,30 zł za kilogram.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here