Czereśnie na podkładce KRYMSK5 – Sławomir Doliński

Sławomir Doliński

Ze Sławomirem Dolińskim spotkaliśmy się w jego szkółce na kwaterze czereśni na podkładce KRYMSK®5 (VSL 2) . Zdaniem szkółkarza, ten sezon pokazał, że podkładka bardzo dobrze sprawdza się w nowych nasadzeniach. W tym roku opady deszczu sprawiły, że w wielu lokalizacjach powstały zastoiska wodne. Mimo zalania systemu korzeniowego drzewka dobrze poradziły sobie z warunkami stresowymi. Zachęcamy do obejrzenia filmu z Letnich Pokazów Czereśniowych. 

KRYMSK®5 (VSL 2) to wegetatywna półkarłowa podkładka dla czereśni. Podkładka charakteryzuje się odpornością na zbite wilgotne gleby i raka bakteryjnego. System korzeniowy znosi przemarzanie gleby do -12 stopni Celsjusza. Jest odporna na suszę, na drobną plamistość liści drzew pestkowych i nie podlega innym chorobom liści. System korzeniowy jest bardzo dobrze rozwinięty i jest wolny od guzowatości (Bacterium Tumefaciens). Obserwacja ośmioletnich drzew na tej podkładce daje pewność, że podpory nie są konieczne.

Wzrost drzew na tej podkładce jest słaby. W porównaniu do silnie rosnących drzew na czereśni ptasiej stopień skarlenia odmian szlachetnych na tej podkładce wynosi 50 – 60 %. Jednoroczne drzewa mają dużo pąków kwiatowych i bardzo wcześnie wchodzą w okres owocowania. Produktywność drzew w sadzie (wg. hodowcy) oceniana jest na 15-18 lat.  (Źródło: krymsk.pl)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności