Czereśnie na podkładce KRYMSK5 – Sławomir Doliński

Sławomir Doliński

Ze Sławomirem Dolińskim spotkaliśmy się w jego szkółce na kwaterze czereśni na podkładce KRYMSK®5 (VSL 2) . Zdaniem szkółkarza, ten sezon pokazał, że podkładka bardzo dobrze sprawdza się w nowych nasadzeniach. W tym roku opady deszczu sprawiły, że w wielu lokalizacjach powstały zastoiska wodne. Mimo zalania systemu korzeniowego drzewka dobrze poradziły sobie z warunkami stresowymi. Zachęcamy do obejrzenia filmu z Letnich Pokazów Czereśniowych. 

KRYMSK®5 (VSL 2) to wegetatywna półkarłowa podkładka dla czereśni. Podkładka charakteryzuje się odpornością na zbite wilgotne gleby i raka bakteryjnego. System korzeniowy znosi przemarzanie gleby do -12 stopni Celsjusza. Jest odporna na suszę, na drobną plamistość liści drzew pestkowych i nie podlega innym chorobom liści. System korzeniowy jest bardzo dobrze rozwinięty i jest wolny od guzowatości (Bacterium Tumefaciens). Obserwacja ośmioletnich drzew na tej podkładce daje pewność, że podpory nie są konieczne.

Wzrost drzew na tej podkładce jest słaby. W porównaniu do silnie rosnących drzew na czereśni ptasiej stopień skarlenia odmian szlachetnych na tej podkładce wynosi 50 – 60 %. Jednoroczne drzewa mają dużo pąków kwiatowych i bardzo wcześnie wchodzą w okres owocowania. Produktywność drzew w sadzie (wg. hodowcy) oceniana jest na 15-18 lat.  (Źródło: krymsk.pl)

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Kurva o co chodzi Ci tumanie pod nazwą :”AXX” co „500+” i „300 jakieś tam” ??!!! Rozumiem że rodziców się nie wybiera, miejsce urodzenia też, ale do szkół, sorry …. szkoły MUSIAŁEŚ chodzić (BEZPŁATNA, a nawet…przymusowa!) i jeśli wbili Ci pod kiepełę co to Europa , to w każdym kraju są „dotacje” do dzieci , tu w Niderlandach i w Niemczech NAZYWA SIĘ TO KINDER……. Są większe ulgi na dzieci niż możesz objąć tymi kilkunastoma swoimi szarymi komórkami (jeśli to są Twoje !!!) Moja rada NIE OGLĄDAJ TVN ….. i tv1 !!! Moje zdanie o Tobie … i innych OGLĄDACZY TVN ……. „BEZMUÓZGOWIE ” jednokierunkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here