Dobra kondycja wiśni i śliw w grójeckim

Dużo ostatnio mówi się o przymrozkach i ich wpływie na jabłonie. Punktowo straty są bardzo duże. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda sytuacja w owocach pestkowych.

fot. K. Pajewski

Śliwy kwitną obficie. Sad z odmianami ‘Cacanska Lepitoca’ i ‘Cacanska Najbolja’ nieopodal Mogielnicy. Słupki zielone. Podobnie w przypadku odmian ‘Valor’ i ‘President’. W niżej położonej części sadu spotyka się niewiele uszkodzeń.

fot. K. Pajewski

Po ubiegłorocznych, bardzo dużych plonach, aktualnie panującej suszy a co za tym idzie słabszej kondycji drzew możemy spodziewać się słabszego wiązania owoców. Tych w rezultacie będzie mniej niż w 2018 roku.

fot. A. Perzyna

Domeną wiśni jest obfite kwitnienie. Sadownicy często mówią o przysłowiowej „pianie” – tak też jest w tym roku. Na dość wysoko położonej hektarowej kwaterze ‘Łutówki’, nie spotkałem uszkodzonych przymrozkami słupków, jednak tak jak ze śliwą, lokalnie i nisko można znaleźć uszkodzenia pomrozowe.

Pogoda, podobnie jak w kwietniu ubiegłego roku, bardzo sprzyja odmianie ‘Debreceni Bötermo’. Choć ze względu na swój południowy rodowód, jest dużo bardziej wrażliwa na przymrozki. Na mojej działce uszkodzenia szacuję na 20 – 25%. W przypadku tej odmiany można się spodziewać przyzwoitych plonów.

fot. A. Perzyna

Różnice w uszkodzeniach pomrozowych są wyraźnie widoczne. W okolicy Belska Dużego w powiecie Grójeckim nie znaleźliśmy kwiatów z objawami przemarznięcia.

fot. A. Perzyna

W sadach na terenie całego kraju poważnym problemem jest susza.

 

Karol Pajewski
Agata Perzyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here