Gdyby zmienić przepisy popyt i ceny śliwek przemysłowych byłyby wyższe

śliwki

Przetwórstwo śliwek w Polsce jest w stanie zagospodarować niewielki odsetek produkcji tych owoców. Na Bałkanach, ale także w Czechach i Słowacji, znacznie więcej śliwek jest kupowane przez producentów alkoholi. 

Od ponad tygodnia skupowanie są śliwki deserowe z przeznaczeniem na eksport oraz krajową dystrybucję. Równocześnie skupowane są również śliwki przemysłowe. O ile owoce pierwszej klasy można sprzedać w bardzo wielu firmach na terenie zagłębia grójeckiego to z surowcem do przetwórstwa jest już inaczej.

  • agrosimex wapnowanie wapno nawozy
  • rosahumus agrosimex gleba

Zdecydowana większość ofert zakupu dotyczy okolic Szydłowa czy Buska-Zdroju. To zagłębie produkcji śliwek w województwie świętokrzyskim. Wyjściowe ceny skupu wynoszą najczęściej 0,70 zł/kg. Nabywcy preferują dojrzałe i miękkie owoce bez oznak gnicia. Odmiany i rozmiar śliwek nie mają większego znaczenia.

Przetwórstwo śliwek w Polsce to przede wszystkim produkcja dżemów. Znacznie mniejszy odsetek owoców trafia do mrożenia. Na Bałkanach natomiast bardzo rozwinięta jest produkcja alkoholi, przede wszystkim brandy i destylatów. Jedynym polskim wyjątkiem jest Śliwowica Łącka. W owoce do produkcji alkoholi co roku zaopatrują się w Polsce Czesi i Słowacy.

Niestety, krajowe przepisy sprawiają, że produkcja alkoholi owocowych na mniejszą skalę jest w Polsce bardzo skomplikowana. Jeszcze większe przeszkody czekają na producentów przed wprowadzeniem produktu na rynek. Liberalizacja przepisów bez wątpienia przełożyłaby się na wzrost produkcji, a co za tym idzie popytu na śliwki przemysłowe.

Darmowy numer TMJ - baner corner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here