Kiku® (‘Kiku Fuji’) odmiana klubowa – charakterystyka

Kiku® (‘Kiku Fuji’) odmiana klubowa

Kiku® (‘Kiku Fuji’) to odmiana klubowa o dużych, kulistych owocach pokrytych w 50-60% pomarańczowo-czerwonym, paskowanym rumieńcem.

Charakterystyka 

Owoce tej odmiany charakteryzują się lepszym wybarwieniem od jabłek odmiany wyjściowej (‘Fuji’). Wysoką  soczystość, słodki smak oraz kruchość miąższu jabłka zachowują nawet przez długi czas przechowywania. Zawartość ekstraktu dla tej odmiany wynosi >14,7° Brix, jednakże przy zachowaniu odpowiedniego stosunku kwasowości do cukrów. Dojrzałość zbiorcza przypada na kilka dni po odmianie ‘Golden Delicious’. Zapylaczami dla Kiku® są odmiany m. in. : ‘Gala’, ‘Golden Delicious’, ‘Granny Smith’, ‘Elstar’. Odmiana ta jest średnio podatna na parcha jabłoni oraz mało podatna na mączniaka jabłoni i zarazę ogniową.

Historia

W 1990 r. Luis Braun, specjalista sadowniczy z Południowego Tyrolu podczas podróży do Japonii w jednym z sadów zauważył interesującą gałąź jabłoni. Uznał ją za naturalną mutację i nazwał „KIKU8”. Po przywiezieniu jej Włoch rozpoczęły się prace hodowlane prowadzące do lepszego wybrawienia owoców. Po wielu latach prac hodowlanych oraz współpracy z instytutami badawczymi udało się wybrać satysfakcjonujący mutant, który rodzi powtarzalne jabłka.

Obecnie odmiana ta jest znana pod nazwą KIKU® i jej drzewka mogą być produkowane tylko przez szkółki posiadające na nią licencję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię