Letnie jabłka dobrze sobie radzą na rynkach hurtowych

Piros

Papierówka, Geneva i Piros. Na rynkach hurtowych przybywa letnich odmian jabłek. Jak wygląda sprzedaż i jak kształtują się ceny? 

Chociaż pierwsze tegoroczne jabłka były w sprzedaży już w lipcu, to w sierpniu oferta jest już znacznie bogatsza. Obecnie na rynku znajdziemy jeszcze Papierówkę i Early Geneve. Przybywa ofert sprzedaży Pirosa. Popyt jest przez sadowników i hurtowników oceniany jako dobry. Musimy jednak mieć świadomość, że dynamika handlu będzie spadać wraz ze wzrostem podaży Pirosa, która dopiero przed nami. Niemniej sprzedający jednocześnie oceniają, że zainteresowaniem nie cieszą się jedynie drobne sorty wspomnianych odmian.

W niedzielę i poniedziałek 15 kilogramowa skrzynka Pirosa najwyższej jakości kosztowała około 45 zł (3,00 zł/kg). Jabłka nieco niższej jakości były sprzedawane po 35 – 40 zł za skrzynkę (2,33 – 2,66 zł/kg). Nieco tańsza jest Oliwka Inflancka. Skrzynka kosztuje od 30 do 40 zł, co daje nam od 2,00 do 2,66 zł za kilogram. W podobnych cenach sprzedawana jest także Early Geneva.

Jak co roku w przypadku pierwszych letnich odmian pojawia się problem przedwczesnego zbioru. Wielu producentów chcąc sprzedać owoce drożej, decyduje się właśnie na taką strategię. Bez wątpienia sprzedaż niedojrzałych owoców wpływa niekorzystnie na przyszłą sprzedaż. W niedzielę na rynku w Broniszach pierwsi producenci oferowali odmianę Paulared…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here