Letnie odmiany jabłek dobrze radzą sobie na rynkach hurtowych

Early Geneva

W sprzedaży są obecnie trzy letnie odmiany jabłek. Od pierwszych dostaw ceny na rynku w Broniszach utrzymują się na satysfakcjonującym poziomie, a sprzedaż jest płynna.

Podobnie jak w ubiegłych sezonach, pierwsze jabłka w lecie to Early Geneva. Zazwyczaj trafia ono do sprzedaży między 15 a 20 lipca. Podobnie było w tym roku. Pierwsi sadownicy z „nowymi” jabłkami mogli liczyć na wysokie ceny. Premierowe skrzynki Genevy wysokiej jakości były w tym roku sprzedawane za ponad 70 zł, czyli 4,66 zł/kg.

Razem ze wzrostem podaży spadły ceny. Obecnie są one nieco bardziej zróżnicowane niż przed tygodniem. Kupujący muszą zapłacić za kilogram Genevy od 2,00 do 3,50 w zależności od jakości. Zatem w przypadku 15-kilogramowych skrzynek mówimy o kwotach od 30 do nieco ponad 50 zł.

Dobrze „radzi sobie” również doskonale znana Papierówka. Pierwsze, niewielkie partie pojawiły się w sprzedaży w połowie lipca. Obecnie kilogram Papierówki w hurcie kosztuje od 3,00 do 4,00 zł. Zatem sadownicy sprzedają skrzynkę od 45 do 60 zł w zależności od jakości.

Jest jeszcze Piros, który jak co roku trafia do sprzedaży przed momentem naturalnego dojrzewania. Niemniej, uśrednione ceny transakcyjne to obecnie najczęściej 55 – 60 zł za skrzynkę, czyli 3,75 – 4,00 zł/kg. Jabłka najwyższej jakość to maksymalnie 4,50 zł/kg, czyli nieco ponad 65 zł za skrzynkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here