Pierwsze letnie jabłka na rynku, jakie ceny?

Early Geneva

Mamy dopiero koniec czerwca, a na rynku pojawiają się już pierwsze partie wczesnych odmian jabłek. Jakie ceny osiąga Early Geneva?

Na wstępie warto zaznaczyć, że „nowe” i „stare” jabłka jeszcze nigdy nie były w równoczesnej sprzedaży tak wcześnie. Mamy koniec czerwca, który w minionych latach oznaczał szczy handlu truskawkami. Być może jeszcze w czerwcu do sprzedaży trafią pierwsze partie Pirosa…

Jedną z pierwszych partii w Polsce oferował Sebastian Dębiński, sadownik z okolic Sochaczewa. Jak mówi, po opublikowaniu ogłoszenia, jabłka sprzedał tak naprawdę online, w drodze na rynek hurtowy w Broniszach. Jego Early Geneva zerwana była na dwa sorty. Wyższej jakości jabłka znalazły nabywców po 5,00 zł/kg (75 zł za skrzynkę). Natomiast drobniejsze po 3,00 zł/kg (45 zł za skrzynkę).

Pierwsze partie jabłek tradycyjnie osiągają bardzo dobre ceny jednak produkcja i znaczenie pierwszych letnich odmian są w skali naszej produkcji symboliczne. W najbliższych dniach na rynkach hurtowych zwiększy się podaż Genevy. Do sprzedaży trafi także Papierówka (Oliwka Inflancka) i nieduże ilości odmian Close i July Red.

Odmianą, od której zaczyna się handel na większą skalę będzie Piros, który w połowie lipca będzie już częstym widokiem na rynkach hurtowych i targowiskach.

letnie jabłka

Geneva

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here