Przemarznięte czereśnie

Przemarznięte czereśnie
fot. K. Pajewski

Nie znamy jeszcze dokładnych strat w jabłoniach spowodowanych ostatnimi przymrozkami. Biorąc pod uwagę w pierwszej kolejności małą liczbę pąków kwiatowych, sumaryczny plon względem ubiegłego sezonu może być bardzo mały. Pamiętajmy, że w pogodzie jeszcze wiele przed nami.

Dużo bardziej od jabłoni ucierpiały czereśnie. Pomimo tego, że przymrozki w okolicach Grójca występowały punktowo to czereśnie ucierpiały dużo bardziej równomiernie. Są o wiele wrażliwsze. Zdjęcia pochodzą z sadu w okolicach Chynowa. Jednak w całym zagłębiu sadownicy zgłaszają duże procentowe straty w czereśniach. Miejscami w okolicach Warki i Chynowa nawet 90 – procentowe.

W przypadku tego gatunku w tym sezonie będziemy na dole sinusoidy jeżeli chodzi i produkcje, natomiast na górze jeśli chodzi o cenę. Taka jest niestety brutalna rzeczywistość w tym przypadku. Rekordowe ceny z 2017, następnie rekordowe zbiory z roku ubiegłego nie dają plantatorom żadnej stabilizacji, niestety na pogodę nie mamy żadnego wpływu.

Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności