Stare, nowe maszyny – część 4, kombajn do zbioru jabłek

kombajn do jabłek

W minionym sezonie w polskich sadach przybyło kombajnów do zbioru jabłek przemysłowych. Chociaż ich konstrukcja różni się od przedstawionej niżej, to o mechanizacji zbioru jabłek myślano już ponad 40 lat temu.

Już ponad 40 lat temu konstruowano maszyny do automatycznego zbioru jabłek. Po testach pierwszych prototypów zauważano, że zebrane owoce nie nadają się ani do przechowania, ani do bezpośredniej sprzedaży. Spełniają jedynie niższe wymagania przemysłu przetwórczego. Niemniej, konstrukcje najazdowych, samobieżnych maszyn były testowane już na początku la 80-tych. Równocześnie funkcjonowały także prototypy samobieżnych, dwuczęściowych maszyn do zbioru owoców ziarnkowych i pestkowych.

W jednej z publikacji o mechanizacji ogrodnictwa z 1981 roku czytamy na ten temat: „(…) Maszyny najazdowe przeznaczone są do zbioru owoców z drzew rosnących w szpalerach uformowanych w bardzo płaskie ściany. Zbiór odbywa się przez potrząsanie za pień, lub za pomocą drgających palców wprowadzonych w koronę. Owoce opadają na ekran chwytny i przenośnikami transportowane są do palety skrzyniowej. Maszyna zbiera owoce w ruchu ciągłym przejeżdżając z szybkością około 1 km/h. Owoce zbierane są w 100%, a uszkodzenia stanowią 30 – 50% zbioru.”

Autorzy publikacji zauważali już wtedy, że wraz z rosnącą produkcją jabłek w skali globalnej, konieczne będzie skonstruowanie maszyn do mechanicznego zbioru jabłek deserowych. Tradycyjnie w tej serii pytamy, dlaczego maszyny do mechanicznego zbioru nie były popularyzowane po ich opracowaniu? W tym wypadku odpowiedź jest stosunkowo prosta. Przyczyny należy doszukiwać się w skali produkcji, która niezależnie od kraju była na przełomie lat 70-tych i 80-tych kilku lub kilkunastokrotnie niższa niż obecnie. Również potrzeby ówczesnego przemysłu przetwórczego były ułamkiem obecnych. Po raz kolejny należy wspomnieć o dostatku rąk do pracy, co nie stymulowało wówczas konieczności rozwijania opisanych prototypów.

Stare, nowe maszyny – część 1, listwa do cięcia mechanicznego

Stare, nowe maszyny – część 2, otrząsarka do wiśni

Stare, nowe maszyny – część 3, wygarniacz gałęzi

kombajn do jabłekkombajn do jabłekŹródło: Mechanizacja ogrodnictwa / mgr inż. Mieczysław Bałoniak, dr inż. Bolesław Bera, dr inż. Zdzisław Cianciara, dr inż. Kazimierz Viscardi. Państwowe Wydawnictwa Ogrodnicze i Leśne, Warszawa 1981 rok / Strony 206 i 207

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here